Cafe Roubaix

Despre ciclismul de azi şi cel de altădată

Tricoul roz merge în Canada

Ryder Hesjedal a câştigat Turul Italiei, un rezultat scontat înaintea etapei de la Milano, deşi nu se poate spune că victoria canadianului a fost una categorică, deoarece între el şi Joaquim Rodriguez au fost la final doar 16 secunde. Spaniolul a făcut contratimpul vieţii, dar asta nu l-a ajutat să devină al treilea iberic învingător în Il Giro, după Miguel Indurain şi Alberto Contador. E greu de spus din ce cauză a ratat “Purito” victoria (neputinţa de a ataca sau calculele făcute greşit), însă un lucru este cert: o şansă precum cea avută anul acesta apare o dată în viaţă (Contador suspendat, italieni ieşiţi din formă şi mulţi ciclişti de top absenţi din cauza Turului Franţei), iar el a ratat-o.

În schimb, Hesjedal a profitat de fiecare dată când a avut ocazia, şi-a ascuns bine slăbiciunile (Lago Laceno) şi nu a pierdut în niciun moment mai mult de 30 de secunde pe şosea în raport cu adversarii săi. Practic, din prima zi a cursei, ciclistul echipei Garmin-Barracuda a pus câte o cărămidă la acest succes, a cărui bază a turnat-o încă din noiembrie 2011, când s-a hotărât să participe în Turul Italiei, şi nu în Turul Franţei, aşa cum se întâmplase în ultimii patru ani.

Il Giro reprezintă punctul comun al lui Ryder Hesjedal şi Garmin-Barracuda: rutierul de peste ocean a debutat într-un Mare Tur aici, în 2005 (dar a abandonat), în timp ce gruparea americană a concurat pentru prima oară într-o competiţie majoră tot în Corsa Rosa; era anul 2008 când Slipstream s-a impus în contratimpul pe echipe de la Palermo şi i-a oferit tricoul roz lui Christian Vandevelde. De altfel, acea ediţie a fost prima a lui Hesjedal alături de formaţia manageriată de Jonathan Vaughters, care i-a relansat cariera, după ce l-a adus de la modesta Health Net.

La patru ani de la începutul acelei colaborări, Ryder Hesjedal a intrat în istorie drept primul canadian triumfător într-un Mare Tur şi i-a adus lui Garmin un succes care va avea darul de a-i conferi echipei americane un alt statut în plutonul profesionist. Venit din mountain bike, la fel ca un alt câştigător de Mare Tur, Cadel Evans, Hesjedal a obţinut doar a patra victorie a carierei şi şi-a asigurat un loc în istorie, după ceea ce a fost o ediţie relativ atipică a Il Giro. Diferenţa dintre el şi Joaquim Rodriguez a fost a doua cea mai mică de la înfiinţarea cursei, recordul aparţinându-i lui Fiorenzo Magni, care l-a învins pe compatriotul lui, Ezio Cecchi, pentru doar 11 secunde (1948).

O menţiune specială după Turul Italiei merită şi Thomas De Gendt, care a animat cursa în etapa a 20-a, cu o performanţă de neuitat pe Passo dello Stelvio. Ciclistul lui Vacansoleil, debutant în Il Giro, şi-a demonstrat din plin potenţialul şi a arătat că reprezintă viitorul Belgiei în Marile Tururi, deoarece nu doar se caţără bine, dar se descurcă excelent şi la contratimp. Dintr-un rutier de evadări, aşa cum era privit în primăvară lui 2011, De Gendt a devenit un adevărat pretendent la victorie în cursele majore, transformarea sa în doar un sezon fiind cu adevărat impresionantă.