Cafe Roubaix

Despre ciclismul de azi şi cel de altădată

2020 Vuelta a España Roadbook

2020 Giro d’Italia Roadbook

2021 World Tour Calendar

19.01-24.01 – Tour Down Under

31.01 – Cadel Evans Road Race

21.02-27.02 – UAE Tour

27.02 – Omloop Het Nieuwsblad

06.03 – Strade Bianche

07.03-14.03 – Paris-Nice

10.03-16.03 – Tirreno-Adriatico

20.03 – Milano-Sanremo

22.03-28.03 – Volta a Catalunya

24.03 – Driedaagse Brugge-De Panne

26.03 – E3 Harelbeke

28.03 – Gent-Wevelgem

31.03 – Dwars door Vlaanderen

04.04 – Ronde van Vlaanderen

05.04-10.04 – Vuelta al Pais Vasco

11.04 – Paris-Roubaix

18.04 – Amstel Gold Race

21.04 – Flèche Wallonne

25.04 – Liège-Bastogne-Liège

27.04-02.05 – Tour de Romandie

01.05 – Eschborn-Frankfurt

08.05-30.05 – Giro d’Italia

30.05-06.06 – Critérium du Dauphiné

06.06-13.06 – Tour de Suisse

26.06-18.07 – Tour de France

09.07-15.07 – Tour de Pologne

31.07 – Clasica San Sebastian

14.08-05.09 – Vuelta a España

15.08 – Cyclassics Hamburg

22.08 – Bretagne Classic – Ouest-France

30.08-05.09 – BinckBank Tour

10.09 – Grand Prix de Québec

12.09 – Grand Prix de Montréal

09.10 – Il Lombardia

14.10-19.10 – Tour of Guangxi

2020 Tour de France Roadbook

2020 Tour de France Roadbook

2020 Stagiaires

AG2R

Anthony Jullien, Antoine Raugel, Simon Verger

Alpecin-Fenix

Ryan Cortjens, Mees Hendrikx, Timo Kielich, Niels Vandeputte

Arkea-Samsic

Florentin Lecamus, Kévin Vauquelin

Caja Rural

Miguel Angel Ballesteros, Josu Etxeberria, Carlos Garcia, Oier Ibarguren

Cofidis

Nicolas Prodhomme, Enrico Zanoncello

Deceuninck – Quick-Step

Sean Quinn

Gazprom-RusVelo

Yauheni Karaliok

Groupama-FDJ

Clément Davy

Nippo Delko Provence

Axel Zingle

Rally Cycling

Mael Guegan, Jason Tesson

Sunweb

Kevin Vermaerke

Total Direct Energie

Theo Menant

Trek-Segafredo

Alessandro Fancellu, Mattias Skjelmose, Antonio Tiberi

2020/2021 Confirmed Transfers

AG2R-Citroen

In: Lilian Calmejane, Stan Dewulf, Anthony Jullien, Bob Jungels, Ben O’Connor, Nicolas Prodhomme, Marc Sarreau, Michael Schär, Damien Touzé, Greg Van Avermaet, Gijs Van Hoecke.

Out: Romain Bardet, Clément Chevrier (retired), Silvan Dillier, Axel Domont (retired), Alexandre Geniez, Quentin Jauregui, Pierre Latour, Harry Tanfield, Stijn Vandenbergh, Alexis Vuillermoz.

Alpecin-Fenix

In: Silvan Dillier, Xandro Meurisse, Jasper Philipsen, Edward Planckaert, Lionel Taminiaux.

Androni Giocattoli-Sidermec

In: Ziga Jerman, Matteo Malucelli, Leonardo Marchiori, Janos Pelikan, Eduardo Sepulveda, Natnael Tesfatsion.

Out: Nicola Bagioli, Manuel Belletti, Davide Gaburro, Luca Pacioni, Kevin Rivera, Matteo Spreafico.

Arkea-Samsic

In: Amaury Capiot, Markus Pajur.

Out: Franck Bonnamour, Benoit Jarrier (retired), Florian Vachon (retired).

Astana-Premier Tech

In: Samuele Battistella, Gleb Brussenskiy, Stefan De Bod, Yevgeniy Fedorov, Ben Perry, Andrea Piccolo, Javier Romo, Matteo Sobrero.

Out: Miguel Angel Lopez.

B&B Hotels-Vital Concept

In: Nicola Bagioli, Alan Boileau, Franck Bonnamour, Maxime Chevalier, Thibaut Ferasse, Jonathan Hivert, Cyril Lemoine, Eliot Lietaer.

Out: Kris Boeckmans (retired), Arnaud Courteille (retired), Johan Le Bon, Tom-Jelte Slagter, Jimmy Turgis (retired).

Bahrain-McLaren

In: Jack Haig.

Out: Enrico Battaglin, Mark Cavendish, Ivan Cortina.

Bardiani-CSF

In: Enrico Battaglin, Davide Gaburro, Andrea Garosio, Umberto Marengo, Kevin Rivera, Tomas Trainini, Giovanni Visconti, Enrico Zanoncello, Samuele Zoccarato.

Out: Vincenzo Albanese, Marco Benfatto, Iuri Filosi, Umberto Orsini, Matteo Pelucchi, Alessandro Pessot, Francesco Romano, Manuel Senni.

Bingoal-Wallonie Bruxelles

In: Stanislaw Aniolkowski, Timothy Dupont, Milan Menten, Rémy Mertz, Tom Paquot, Laurenz Rex, Quentin Venner.

Out: Eliot Lietaer, Julien Mortier, Aksel Nömmela, Baptiste Planckaert, Lionel Taminiaux.

Bora-hansgrohe

In: Giovanni Aleotti, Wilco Kelderman, Jordi Meeus, Nils Politt, Matthew Walls, Frederik Wandahl, Ben Zwiehoff.

Out: Jean-Pierre Drucker, Oscar Gatto (retired), Rafla Majka, Jay McCarthy, Gregor Mühlberger, Pawel Poljanski.

Burgos-BH

In: Edwin Avila, Ander Okamika, Felipe Orts, Pelayo Sanchez.

Caja Rural

In: Jon Barrenetxea, Josu Etxeberria, Cristian Rodriguez.

Out: Matteo Malucelli, Carlos Pierna, Gonzalo Serrano.

CCC

Out: Will Barta, Patrick Bevin, Josef Cerny, Victor de la Parte, Alessandro De Marchi, Simon Geschke, Kamil Gradek, Jan Hirt, Jonas Koch, Pavel Kochetkov, Kamil Malecki, Jakub Mareczko, Fausto Masnada, Michal Paluta, Serge Pauwels (retired), Joey Rosskopf, Michael Schär, Szymon Sajnok, Matteo Trentin, Greg Van Avermaet, Gijs Van Hoecke, Nathan Van Hooydonck, guillaume Van Keirsbulck, Francisco Ventoso, Ilnur Zakarin, Georg Zimmerman.

Circus-Wanty Gobert

In: Jan Hirt, Jonas Koch, Louis Meintjes, Baptiste Planckaert, Lorenzo Rota, Rein Taaramäe, Georg Zimmerman.

Out: Thomas Degand, Fabien Doubey, Timothy Dupont, Xandro Meurisse, Yoann Offredo (retired).

Cofidis

In: Tom Bohli, André Carvalho, Thomas Champion, Jean-Pierre Drucker, Ruben Fernandez, Simon Geschke, Cyril Lemoine, Rémy Rochas, Szymon Sajnok, Hugo Toumire, Jelle Wallays.

Out: Dimitri Claeys, Jesper Hansen, Luis Angel Maté, Damien Touzé, Julien Vermote.

Deceuninck – Quick-Step

In: Josef Cerny, Fausto Masnada.

Out: Bob Jungels.

EF Pro Cycling

In: Hideto Nakane.

Out: Kristoffer Halvorsen, Tanel Kangert, Daniel Martinez, Sep Vanmarcke, Michael Woods.

EOLO-Kometa

In: Vincenzo Albanese, John Archibald, Mark Christian, Luca Pacioni, Edward Ravasi, Samuele Rivi.

Euskaltel-Euskadi

In: Luis Angel Maté.

Out: Ruben Fernandez, Diego Lopez.

Fundacion Euskadi

In: Mikel Azparren.

Gazprom-RusVelo

In: Pavel Kochetkov, Roman Kreuziger, Karel Vacek, Mathias Vacek, Ilnur Zakarin.

Groupama-FDJ

In: Matteo Badilatti, Clément Davy, Jake Stewart, Atilla Valter, Lars van den Berg.

Out: Kilian Frankiny, Marc Sarreau, Leo Vincent.

Ineos

In: Laurens De Plus, Daniel Martinez, Tom Pidcock, Richie Porte, Adam Yates.

Out: Chris Froome, Chris Lawless, Ian Stannard (retired).

Israel Start-Up Nation

In: Sebastian Berwick, Patrick Bevin, Alessandro De Marchi, Chris Froome, Carl Fredrik Hagen, Daryl Impey, Taj Jones, Sep Vanmarcke, Michael Woods.

Out: Edwin Avila, Matteo Badilatti, Travis McCabe (retired), Ben Perry, Nils Politt, Rory Sutherland (retired).

Jumbo-Visma

In: Edoardo Affini, David Dekker, Olav Kooij, Gijs Leemreize, Sam Oomen, Nathan Van Hooydonck.

Out: Bert-Jan Lindeman, Laurens De Plus, Amund Grøndahl Jansen, Tom Leezer (retired), Paul Martens (retired), Taco van den Hoorn, Maarten Wynants (retired).

Kern Pharma

In: Diego Lopez, Savva Novikov, Carlos Garcia Pierna, Vojtech Repa, Danny van der Tuuk.

Lotto-Soudal

In: Filippo Conca, Sébastien Grignard, Andreas Kron, Kamil Malecki, Sylvain Moniquet, Harry Sweeny, Maxim Van Gils, Florian Vermeersch, Viktor Verschaeve, Xandres Vervloesem.

Out: Stan Dewulf, Carl Fredrik Hagen, Adam Hansen (retired), Rasmus Byriel Iversen, Nikolas Maes (retired), Rémy Mertz, Jelle Wallays.

Mitchelton-Scott

In: Kevin Colleoni, Amund Grøndahl Jansen, Tanel Kangert, Michael Matthews.

Out: Edoardo Affini, Michael Albasini (retired), Jack Haig, Daryl Impey, Adam Yates.

Movistar

In: Ivan Cortina, Abner Gonzales, Gregor Mühlberger, Gonzalo Serrano.

Out: Carlos Betancur, Jürgen Roelandts (retired), Eduardo Sepulveda.

Nippo Delko One Provence

In: Clément Berthet, Clément Carisey, Simon Carr, Yakob Debesay, Alexandre Delettre, Axel Zingle.

Out: Romain Combaud, José Gonçalves, Riccardo Minali, Hideto Nakane, Ramunas Navardauskas (retired), Rémy Rochas.

Novo Nordisk

In: Lucas Dauge, Logan Phippen.

Qhubeka-Assos

Out: Samuele Battistella, Edvald Boasson Hagen, Stefan De Bod, Amanuel Ghebreigzabhier, Ryan Gibbons, Ben King, Roman Kreuziger, Louis Meintjes, Ben O’Connor, Matteo Sobrero, Rasmus Tiller.

Rally Cycling

In: Arvid de Kleijn, Ben King, Joey Rosskopf, Magnus Sheffield, Keegan Swirbul.

Out: Ryan Anderson (retired), Tyler Magner, John Murphy.

Riwal Securitas

Out: Arvid de Kleijn, Andrea Kron, Sindre Lunke (retired), James Callum Shaw.

Sport Vlaanderen

In: Ruben Apers, Alex Colman, Rune Herregodts, Arne Marit, Jens Reynders, Ward Vanhoof.

Out: Amaury Capiot, Kevin Deltombe, Milan Menten, Edward Planckaert, Emiel Planckaert.

Sunweb

In: Thymen Arensman, Romain Bardet, Marco Brenner, Romain Combaud, Andreas Leknessund, Niklas Märkl, Henri Vandenabeele, Kevin Vermaerke.

Out: Wilco Kelderman, Michael Matthews, Sam Oomen, Robert Power.

Total Direct Energie

In: Edvald Boasson Hagen, Victor de la Parte, Fabien Doubey, Alexandre Geniez, Pierre Latour, Chris Lawless, Cristian Rodriguez, Alexis Vuillermoz.

Out: Lilian Calmejane, Jonathan Hivert, Quentin Jauregui, Simon Sellier (retired), Rein Taaramäe.

Trek-Segafredo

In: Jakob Egholm, Amanuel Ghebreigzabhier, Mattias Skjelmose, Antonio Tiberi.

Out: William Clarke, Richie Porte, Pieter Weening (retired).

UAE Team Emirates

In: Ryan Gibbons, Rafal Majka, Matteo Trentin.

Out: Fabio Aru, Tom Bohli, Jasper Philipsen, Edward Rawasi.

Uno-X

In: Anthon Charmig, Kristoffer Halvorsen, Johan Price-Pejtersen, Ramus Tiller, Søren Wærenskjold.

Vini Zabu-Brado

In: Jakub Mareczko, Joab Schneiter, Matteo Spreafico.

Out: Andrea Garosio, Umberto Marengo, Lorenzo Rota, Matteo Spreafico (fired after testing positive), Giovanni Visconti.

2020/2021 Transfer Rumours

Alpecin-Fenix

Tobias Bayer, Stijn Vandenbergh

Arkea-Samsic

Daniel Arroyave, Miguel Florez

Astana

Daniel Arroyave, Samuele Battistella

B&B Hotels – Vital Concept

Stijn Vandenbergh

Bahrain-McLaren

Samuele Battistella, Gino Mäder, Jonathan Milan

Bardiani-CSF

Enrico Battaglin, Johnatan Cañaveral

Bora-hansgrohe

Miguel Angel Lopez, Harm Vanhoucke

Circus-Wanty Gobert

Jan Hirt, Louis Meintjes, Stijn Vandenbergh, Georg Zimmerman

Deceuninck – Quick-Step

Mark Cavendish

EF Pro Cyling

Michael Valgren

Euskaltel-Euskadi

Carlos Barbero

Gazprom-RusVelo

Fabio Aru, Karel Vacek

Ineos

Edvald Boasson Hagen

Israel Start-Up Nation

Fabio Aru, Simon Clarke, Gianni Moscon, Jan Polanc, Ian Stannard

Movistar

Fabio Aru, Will Barta, Jakob Fuglsang, Miguel Angel Lopez, Alexey Lutsenko, Gonzalo Serrano

Nippo Delpo One Provence

João Rodrigues

Sport Vlaanderen

Alex Colman

Sunweb

Henri Vandenabeele

Trek-Segafredo

Simon Yates

UAE Team Emirates

Gianni Moscon

Retired World Tour and Pro Continental riders in 2019

Name Age Team Best result of the season
Ildar Arslanov 25 Gazprom-RusVelo 5th at Sibiu Tour
Yoann Bagot 32 Vital Concept – B&B Hotels 41st at Grand Prix de Plumelec
Lars Bak 39 Dimension Data 7th at Paris-Tours
Enrico Barbin 29 Bardiani-CSF 11th at Memorial Marco Pantani
Daniele Bennati 39 Movistar 3rd at Vuelta a Castilla y Leon stage 2
Nuno Bico 25 Burgos-BH 23rd at National RR Championships
Adam Blythe 30 Lotto-Soudal 15th at National RR Championships
Matti Breschel 35 EF Education First 35th at Settimana Internazionale Coppi e Bartali stage 5
Loïc Chetout 27 Cofidis 20th at Tour de Wallonie stage 1
Steve Cummings 38 Dimension Data 3rd at National ITT Championships
Roy Curvers 40 Sunweb 26th at Tour of Norway stage 5
Maxime Daniel 28 Arkea Samsic Won Vuelta Comunidad de Madrid Stage 3
Bart De Clercq 33 Wanty-Gobert 21st at Tour of Oman stage 5
Moreno De Pauw 28 Sport Vlaanderen-Baloise 74th at Tour of Turkey stage 1
Kevin Dehaes 35 Wallonie-Bruxelles 7th at Etoile de Bessèges stage 1
Zakkari Dempster 32 Israel Cycling Academy Won Veenendaal-Veenendaal Classic
Stijn Devolder 40 Corendon-Circus 17th at National ITT Championships
Samuel Dumoulin 39 AG2R 9th at Grand Pix de Denain
Connor Dunne 27 Israel Cycling Academy 6th at the National RR Championships
Hubert Dupont 39 AG2R 8th at Tour of the Alps stage 4
Huub Duyn 35 Roompot-Charles 3rd at Tour of Denmark stage 4
Bernhard Eisel 38 Dimension Data 37th at Tour de Pologne stage 1
Brice Feillu 34 Arkea Samsic 4th at Volta a Portugal stage 7
Roberto Ferrari 36 UAE-Team Emirates 12th at Elfstedenronde
Johannes Fröhlinger 34 Sunweb 9th at the National RR Championships
Giuseppe Fonzi 28 Neri Sottoli-Selle Italia-KTM 12th at Tour de Korea stage 2
Marc Fournier 25 Vital Concept – B&B Hotels 65th at Tropicale Amissa Bongo stage 2
Yohann Gène 38 Direct Energie 19th at Tour du Rwanda stage 4
Roy Goldstein 26 Israel Cycling Academy 5th at National RR Championships
Krister Hagen 30 Riwal Readynez 6th at National ITT Championships
Sho Hatsuyama 31 Nippo Vini Fantini 59th at Tour of Utah stage 3
Mathew Hayman 39 Mitchelton-Scott 75th at Tour Down Under stage 3
Evan Huffman 29 Rally Cycling 5th at Tour of Utah stage 5
Markel Irizar 39 Trek-Segafredo 30th at Belgium Tour stage 3
Jacques Janse van Rensburg 32 Dimension Data 6th at the National RR Championships
Jonas Aaen Jørgensen 33 Riwal Readynez 24th at National RR Championships
Axel Journiaux 24 Direct Energie 28th at Clasica de Almeria
Peter Kennaugh 29 Bora-hansgrohe 23rd at Vuelta a Murcia stage 1
Vasil Kiryienka 38 Ineos Victory at the European ITT Games
Marcel Kittel 31 Katusha-Alpecin Won Trofeo Palma
Evgeny Kobernyak 24 Gazprom-RusVelo 61st at Tour de l’Ain stage 2
Kristijan Koren 32 Bahrain-Merida 30th at Paris-Roubaix
Steven Lammertink 26 Vital Concept – B&B Hotels 16th at National ITT Championships
Jérémy Maison 26 Arkea Samsic 18th at Tour of the Alps
Marco Minnaard 30 Wanty-Gobert 17th at Vuelta a Burgos stage 4
Amaël Moinard 37 Arkea Samsic 15th at Tour du Haut Var
Antonio Molina 28 Caja Rural 38th at Trofeo Andratx
Maxime Monfort 36 Lotto-Soudal 14th at Tour de Suisse stage 5
Matteo Montaguti 35 Androni Giocattoli-Sidermec 6th at Giro di Sicilia stage 3
Steve Morabito 36 Groupama-FDJ 7th at Bocules de la Mayenne
Javier Moreno 35 Delko Marseille Provence 6th at Mont Ventoux Dénivelé Challenge
Manuele Mori 39 UAE-Team Emirates 12th at Giro della Toscana
Moreno Moser 28 Nippo Vini Fantini 37th at Trofeo Laigueglia
Patrick Müller 23 Vital Concept – B&B Hotels Won Volta Limburg Classic
Bryan Nauleau 31 Direct Energie 8th at Tour du Rwanda stage 1
Daan Olivier 27 Jumbo-Visma 61st at Ruta del Sol stage 1
Jarlinson Pantano 30 Trek-Segafredo 13th at Herald Sun Tour stage 2
Sergio Pardilla 35 Caja Rural 22nd at Mont Ventoux Dénivelé Challenge
Taylor Phinney 29 EF Education First 27th at Tirreno-Adriatico stage 7
Alexandre Pichot 36 Direct Energie 6th at Tropicale Amissa Bongo stage 1
Ruben Plaza 39 Israel Cycling Academy 4th at Giro d’Italia stage 6
Alexander Porsev 33 Gazprom-RusVelo 3rd at Tour de Bretagne stage 2
Georg Preidler 28 Groupama-FDJ 69th at Tour du Haut Var stage 2
Perrig Quéméneur 35 Direct Energie 15th at Tour du Rwanda stage 6
Mark Renshaw 37 Dimension Data 42nd at Tour of Turkey stage 1
Massimo Rosa 23 Neri Sottoli-Selle Italia-KTM 12th at Tour de Langkawi stage 8
Ivan Santaromita 35 Nippo Vini Fantini 12th at Giro d’Italia stage 19
Lukas Spengler 25 Wallonie-Bruxelles 13th at National ITT Championships
Simon Spilak 33 Katusha-Alpecin 6th at Tour de Suisse
Svein Tuft 42 Rally Cycling 2nd at National ITT Championships
Angelo Tulik 29 Direct Energie 4th at National RR Championships
Jimmy Turgis 28 Vital Concept – B&B Hotels 15th at Circuito de Getxo
Sjoerd van Ginneken 27 Roompot-Charles 6th at Tour de Luxembourg stage 1
Preben Van Hecke 37 Sport Vlaanderen-Baloise 21st at Arctic Race of Norway stage 1
Maarten van Trijp 26 Corendon-Circus 12th at Scheldeprijs
Benoît Vaugrenard 37 Groupama-FDJ 14th at Boucles de la Mayenne prologue
Jaco Venter 32 Dimension Data 28th at National RR Championships
Troels Vinther 32 Riwal Readynez 102nd at Drôme Classic
Zico Waeytens 28 Cofidis 5th at Grand Prix La Marseillaise
Robert Wagner 36 Arkea-Samsic 64th at Volta a Portugal prologue

2020 World Tour Calendar

21.01-26.01 – Tour Down Under

02.02 – Cadel Evans Road Race

23.02-29.02 – UAE Tour

29.02 – Omloop Het Nieuwsblad

07.03 – Strade Bianche

08.03-15.03 – Paris-Nice

11.03-17.03 – Tirreno-Adriatico

21.03 – Milano-Sanremo

23.03-29.03 – Volta a Catalunya

25.03 – Driedaagse Brugge-De Panne

27.03 – E3 Harelbeke

29.03 – Gent-Wevelgem

01.04 – Dwars door Vlaanderen

05.04 – Ronde van Vlaanderen

06.04-11.04 – Vuelta al Pais Vasco

12.04 – Paris-Roubaix

19.04 – Amstel Gold Race

22.04 – Flèche Wallonne

26.04 – Liège-Bastogne-Liège

28.04-03.05 – Tour de Romandie

01.05 – Eschborn-Frankfurt

09.05-31.06 – Giro d’Italia

10.05-16.05 – Tour of California

31.05-07.06 – Critérium du Dauphiné

06.06-14.06 – Tour de Suisse

27.06-19.07 – Tour de France

05.07-11.07 – Tour de Pologne

25.07 – Clasica San Sebastian

14.08-06.09 – Vuelta a España

16.08 – Cyclassics Hamburg

16.08 – RideLondon Classic

23.08 – Bretagne Classic – Ouest-France

31.08-06.09 – BinckBank Tour

11.09 – Grand Prix de Québec

13.09 – Grand Prix de Montréal

10.10 – Il Lombardia

15.10-20.10 – Tour of Guangxi

2019 Vuelta a España Roadbook

2019 Vuelta a España Roadbook

Post Navigation