Cafe Roubaix

Despre ciclismul de azi şi cel de altădată

Archive for the month “iulie, 2018”

2018 Stagiaires

AG2R

Geoffrey Bouchard, Clément Champoussin, Nicolas Prodhomme

Androni Giocattoli

Seid Lizde, Mattia Viel

Astana

Jonas Gregaard

Bahrain-Merida

Andrea Garosio, Maxim Pirard, Stephen Williams

BMC

Alex Evans, Freddy Ovett

Bora-hansgrohe

Johannes Schinnagel

Burgos-BH

Angel Fuentes, Gabriel Pons

Cofidis

Emmanuel Morin, Antonio Puppio, Anders Skaarseth

Delko Marseille

Alessandro Fedeli, Robin Meyer, Rémy Rochas

Dimension Data

Kent Main, Matteo Sobrero, Conner Swift

Direct Energie

Marlon Gaillard, Clément Orceau, David Rivière

EF Education First

Cyrus Monk, José Neves, James Whelan

Gazprom-RusVelo

Vladislav Kulikov, Alexandr Kulikovskiy, Denis Nekrasov

Groupama-FDJ

Alexys Brunel, Clément Davy, Jimmy Raibaud

Fortuneo-Samsic

Thibault Guernalec, Karl-Patrick Lauk, Florentin Lecamus-Lambert

Israel Cycling Academy

Matteo Badilatti, Clement Carisey, Itamar Einhorn

LottoNL-Jumbo

Jan Maas

Lotto-Soudal

Stan Dewulf, Gerben Thijssen, Brent Van Moer

Katusha-Alpecin

Kenny Nijssen Dmitry Strakhov

Mitchelton-Scott

Brayan Chaves, Sun Xiaolong

Nippo-Vini Fantini

Miguel Angel Reyes

Novo Nordisk

Oliver Behringer, Declan Irvine

Quick-Step Floors

Mikkel Honoré, Barnabás Peák

Roompot

Kevin Inkelaar

Sky

Mark Donovan, Ethan Hayter

Sunweb

Cees Bol, Nils Eekhoff, Max Kanter

Trek-Segafredo

Matteo Moschetti, Michel Ries

UAE Team Emirates

Andrea Bagioli, Allesandro Covi, Nicolas Tivani

Veranda’s Willems-Crelan

Luuc Bugter, Gil D’Heygere, Guillaume Seye

Vital Concept

Maxime Chevalier, Gaëtan Lemoine

Wanty-Groupe Gobert

Alfdan De Decker, Pierre Goebeert

WB Veranclassic Aqua Protect

Kenny Molly, Lionel Taminiaux, Tom Wirtgen

Willier Triestina

Moreno Marchetti, Maxence Moncassin, Nicholas Rinaldi

2018/2019 Transfer Rumours

Androni Giocattoli

Leonardo Fedrigo, Miguel Florez

Astana

Jonathan Caicedo, Jonas Gregaard, Mikel Landa

Bahrain-Merida

Mark Cavendish, Bernhard Eisel

BMC

Jan Bakelants, Pawel Bernas, Aimé De Gendt, Laurens De Vreese, Sebastian Henao, Rafal Majka, Sebastian Molano, Jasper Philipsen, Pawel Poljanski, Filippo Pozzato, Michal Schlegel

Bora-hansgrohe

Bauke Mollema, Maximilian Schachmann, Johannes Schinnagel

Caja Rural

Jon Aberasturi, Domingos Gonçalves

Cofidis

Alexis Gougeard, Eliot Lietaer, Jonas Rickaert

Dimension Data

Alessandro De Marchi, Tony Martin, Michael Schär

EF Education First

Alessandro De Marchi

Groupama-FDJ

Miles Scotson

Katusha-Alpecin

Anatoliy Budyak, Dmitry Strakhov

LottoNL-Jumbo

Shane Archbold, Tony Martin, Jasper Philipsen, Taco van der Hoorn

Lotto-Soudal

Luka Mezgec, Gerben Thijssen

Mitchelton-Scott

Patrick Bevin, Imanol Erviti

Nippo-Vini Fantini

Ruben Acosta

Quick-Step Floors

Joao Almeida, Edvald Boasson Hagen, Alessandro De Marchi, Filippo Ganna, Jasper Philipsen

Roompot-Crelan

Lars Boom, Quinten Hermans, Stijn Steels

Sky

Filippo Ganna, Marc Soler, Ben Swift

Sunweb

Lars Boom, Joe Dombrowski

Trek-Segafredo

Piet Allegaert

UAE Team Emirates

Carlos Betancur, Juan Sebastian Molano, Nicolas Tivani

Vital Concept

Nacer Bouhanni

Wanty-Groupe Gobert

Dries De Bondt, Alfdan De Decker, Aimé De Gendt

WB Aqua Protect Veranclassic

Tom Wirtgen

Wilier Triestina

Giovanni Visconti

2019 World Tour Calendar

15.01-20.01 – Tour Down Under

27.01 – Cadel Evans Road Race

25.02-02.03 – UAE Tour

02.03 – Omloop Het Nieuwsblad

09.03 – Strade Bianche

10.03-17.03 – Paris-Nice

13.03-19.03 – Tirreno-Adriatico

23.03 – Milano-Sanremo

25.03-31.03 – Volta a Catalunya

29.03 – E3 Harelbeke

31.03 – Gent-Wevelgem

03.04 – Dwars door Vlaanderen

07.04 – Ronde van Vlaanderen

08.04-13.04 – Vuelta al Pais Vasco

14.04 – Paris-Roubaix

21.04 – Amstel Gold Race

24.04 – Flèche Wallonne

28.04 – Liège-Bastogne-Liège

30.04-05.05 – Tour de Romandie

01.05 – Eschborn-Frankfurt

11.05-02.06 – Giro d’Italia

12.05-18.05 – Tour of California

09.06-16.06 – Critérium du Dauphiné

15.06-23.06 – Tour de Suisse

06.07-28.07 – Tour de France

03.08 – Clasica San Sebastian

03.08-09.08 – Tour de Pologne

04.08 – RideLondon Classic

12.08-18.08 – BinckBank Tour

24.08-15.09 – Vuelta a España

25.08 – Cyclassics Hamburg

01.09 – Bretagne Classic – Ouest-France

13.09 – Grand Prix de Québec

15.09 – Grand Prix de Montréal

12.10 – Il Lombardia

15.10-20.10 – Tour of Guangxi

22.10-27.10 – Tour of Turkey

A short history of the Tour de France pavé stages (past 38 years)

Year Stage First Second Third Yellow jersey before the stage Yellow jersey after the stage
1980 Liège – Lille Bernard Hinault Hennie Kuiper Ludo Delcroix Rudy Pevenage Rudy Pevenage
1980 Lille – Compiègne Jean-Louis Gauthier Gery Verlinden Bernard Bourreau Rudy Pevenage Rudy Pevenage
1983 Valenciennes – Roubaix Rudy Matthijs Kim Andersen Pascal Poisson Jean-Louis Gauthier Kim Andersen
1985 Neufchâtel-en-Bray – Roubaix Henri Manders Sean Kelly Phil Anderson Kim Andersen Kim Andersen
2004 Waterloo – Wasquehal Jean-Patrick Nazon Erik Zabel Robbie McEwen Thor Hushovd Robbie McEwen
2010 Wanze – Arenberg-Porte du Hainaut Thor Hushovd Geraint Thomas Cadel Evans Sylvain Chavanel Fabian Cancellara
2014 Ypres – Arenberg Porte du Hainaut Lars Boom Jakob Fuglsang Vincenzo Nibali Vincenzo Nibali Vincenzo Nibali
2015 Seraing – Cambrai Tony Martin John Degenkolb Peter Sagan Chris Froome Tony Martin
2018 Arras – Roubaix John Degenkolb Greg Van Avermaet Yves Lampaert Greg Van Avermaet Greg Van Avermaet

 

2018 Tour de France Roadbook

2018 Tour de France Roadbook

Post Navigation