Cafe Roubaix

Despre ciclismul de azi şi cel de altădată

Archive for the category “Programul rutierilor în 2013”

Programul rutierilor în 2013

Câţiva dintre principalii actori ai noului sezon şi-au stabilit deja cursele în care vor participa: unii dintre ei ştiu tot calendarul până în luna iulie, alţii s-au oprit odată cu încheierea primăverii, în timp ce unii trebuie să se mai gândească înainte de a umple golurile dintre curse. Mai jos poate fi găsită o listă cu aceşti ciclişti şi cu competiţiile la startul cărora se vor prezenta. Pe măsură ce alţii îşi vor prezenta programul pentru 2013, în săptămânile următoare, acest articol va fi updatat.

Ivan Basso (Cannondale): Paris-Nisa, Turul Italiei, Turul Spaniei, Turul Lombardiei.

Lars Boom (Blanco Pro Cycling Team): Turul Mediteranean, Tour du Haut-Var, Omloop Het Nieuwsblad, Montepaschi Strade Bianche, Tirreno-Adriatico, E3 Prijs Harelbeke, Gent-Wevelgem, Turul Flandrei, Paris-Roubaix.

Tom Boonen (Omega Pharma-Quick Step): Turul Omanului, Omloop Het Nieuwsblad, Kuurne-Bruxelles-Kuurne, Paris-Nisa, Turul Flandrei, Paris-Roubaix.

Fabian Cancellara (RadioShack-Leopard): Turul Qatarului, Turul Omanului, Montepaschi Strade Bianche, Tirreno-Adriatico, Gran Premio Nobili, Milano-San Remo, E3 Prijs Harelbeke, Gent-Wevelgem, Turul Flandrei, Scheldeprijs Vlaanderen, Paris-Roubaix, Turul Italiei.

Mark Cavendish (Omega Pharma-Quick Step): Turul San Luis, Turul Qatarului, Turul Algarve, Kuurne-Bruxelles-Kuurne, Cele Trei Zile ale Flandrei de Vest, Tirreno-Adriatico, Milano-San Remo.

Juan Jose Cobo (Movistar): Montepaschi Strade Bianche, Tirreno-Adriatico, Gran Premio Nobili, Milano-San Remo, Gran Premio Miguel Indurain, Turul Ţării Bascilor, Klasika Amorebieta, Turul Italiei.

Alberto Contador (Team Saxo-Tinkoff): Turul San Luis, Turul Omanului, Tirreno-Adriatico, Criteriul Internaţional, Turul Ţării Bascilor, Turul Franţei.

Rui Costa (Movistar): Challenge-ul Mallorca, Turul Algarve, Paris-Nisa.

Damiano Cunego (Lampre-Merida): Challenge-ul Mallorca, Tirreno-Adriatico, Turul Ţării Bascilor, Turul Franţei.

Thomas De Gendt (Vacansoleil): Turul Down Under, Turul Algarve, Paris-Nisa, Turul Cataluniei, Turul Ţării Bascilor, Turul Romandiei, Turul Franţei.

John Degenkolb (Argos-Shimano): Turul Qatarului, Turul Omanului, Omloop Het Nieuwsblad, Tirreno-Adriatico, Milano-San Remo, E3 Prijs Harelbeke, Gent-Wevelgem, Turul Flandrei, Paris-Roubaix, Turul Franţei, Turul Spaniei.

Thomas Dekker (Garmin-Sharp): Turul Mediteranean, Tour du Haut-Var, Tirreno-Adriatico, Criteriul Internaţional, Circuit de la Sarthe, Brabantse Pijl, Amstel Gold Race, Flèche Wallonne, Liège–Bastogne–Liège, Gran Premio Industria e Artigianato, Giro della Toscana, Turul Italiei.

Arnaud Demare (FDJ): Tour Down Under, Tour du Haut-Var, Kuurne-Bruxelles-Kuurne, Grand Prix Le Samyn, Tirreno-Adriatico, Milano-San Remo, Gent-Wevelgem, Turul Flandrei, Paris-Roubaix.

Joe Dombrowski (Sky): Turul Omanului, Tirreno-Adriatico, Criteriul Internaţional, Turul Trentino, Turul Italiei.

Cadel Evans (BMC): Turul Omanului, Gran Premio Lugano, Montepaschi Strade Bianche, Tirreno-Adriatico, Criteriul Internaţional, Criteriul Dauphiné, Turul Franţei.

Chris Froome (Sky): Turul Omanului, Tirreno-Adriatico, Turul Romandiei, Liège–Bastogne–Liège, Criteriul Dauphiné, Turul Franţei.

Jakob Fuglsang (Astana): Turul Andaluziei, Paris-Nisa, Criteriul Internaţional, Turul Ţării Bascilor, Amstel Gold Race, Flèche Wallonne, Liège–Bastogne–Liège, Criteriul Dauphiné, Turul Franţei.

Robert Gesink (Blanco Pro Cycling Team): Challenge-ul Mallorca, Turul Andaluziei, Paris-Nisa, Turul Cataluniei, Turul Romandiei, Turul Italiei, Turul Franţei.

Philippe Gilbert (BMC): Turul Down Under, Turul Omanului, Gran Premio Lugano, Paris-Nisa, Milano-San Remo, E3 Prijs Harelbeke, Turul Flandrei, Brabantse Pijl, Amstel Gold Race, Flèche Wallonne, Liège–Bastogne–Liège, Turul Californiei, Turul Franţei.

André Greipel (Lotto-Belisol): Turul Down Under, Turul Mediteranean, Kuurne-Bruxelles-Kuurne, Tirreno-Adriatico, Milano-San Remo, Cele Trei Zile de la De Panne, Paris-Roubaix.

Sergio Henao (Sky): Turul Qatarului, Turul Italiei, Turul Spaniei.

Ryder Hesjedal (Garmin-Sharp): Turul Cataluniei, Turul Ţării Bascilor, Amstel Gold Race, Flèche Wallonne, Liège–Bastogne–Liège, Turul Romandiei, Turul Italiei.

Chris Horner (RadioShack-Leopard): Tirreno-Adriatico, Turul Cataluniei, Turul Ţării Bascilor, Amstel Gold Race, Flèche Wallonne, Liège–Bastogne–Liège, Turul Californiei, Turul Franţei.

Beñat Intxausti (Movistar): Challenge-ul Mallorca, Turul Andaluziei, Turul Mediteranean, Tirreno-Adriatico, Gran Premio Miguel Indurain, Turul Ţării Bascilor, Klasika Primavera, Turul Italiei.

Bob Jungels (RadioShack-Leopard): Turul Mediteranean, Tour du Haut-Var, Cele Trei Zile ale Flandrei de Vest, Dwars door Vlaanderen, Criteriul Internaţional, Circuit de la Sarthe, Paris-Roubaix, Amstel Gold Race, Flèche Wallonne, Liège–Bastogne–Liège, Turul Romandiei, Turul Luxemburgului.

Wilco Kelderman (Blanco Pro Cycling Team): Turul Down Under, Turul Andaluziei, Clasica Almeria, Paris-Nisa, Criteriul Internaţional, Turul Romandiei, Turul Italiei.

Robert Kiserlovski (RadioShack-Leopard): Turul Mediteranean, Paris-Nisa, Turul Cataluniei, Turul Romandiei, Turul Italiei.

Marcel Kittel (Argos-Shimano): Turul Down Under, Turul Omanului, Scheldeprijs Vlaanderen, Turul Franţei.

Tiago Machado (RadioShack-Leopard): Turul Down Under, Turul Algarve, Cele Trei Zile ale Flandrei de Vest, Turul Cataluniei, Turul Romandiei, Turul Italiei, Turul Luxemburgului.

Sacha Modolo (Bardiani Valvole): Turul San Luis, Turul Qatarului, Milano-San Remo, Turul Italiei.

Bauke Mollema (Blanco Pro Cycling Team): Challenge-ul Mallorca/Turul Mediteranean, Turul Andaluziei, Tirreno-Adriatico, Amstel Gold Race, Flèche Wallonne, Liège–Bastogne–Liège, Turul Elveţiei, Turul Franţei.

Moreno Moser (Cannondale): Trofeo Laigueglia, Gran Premio Lugano, Tirreno-Adriatico, Milano-San Remo, Amstel Gold Race, Flèche Wallonne, Liège–Bastogne–Liège, Turul Elveţiei, Turul Franţei, Turul Colorado, Turul Lombardiei.

Vincenzo Nibali (Astana): Turul San Luis, Gran Premio Citta di Camaiore, Tirreno-Adriatico, Gran Premio Nobili, Milano-San Remo, Turul Romandiei/Turul Trentino, Turul Italiei.

Mikel Nieve (Euskaltel): Challenge-ul Mallorca, Turul Mediteranean, Turul Andaluziei, Paris-Nisa, Turul Cataluniei, Gran Premio Miguel Indurain, Vuelta a Castilla y Leon, Turul Romandiei, Turul Franţei.

Giacomo Nizzolo (RadioShack-Leopard): Turul Mediteranean, Montepaschi Strade Bianche, Tirreno-Adriatico, Milano-San Remo, Turul Romandiei, Turul Italiei.

Nick Nuyens (Garmin-Sharp): Challenge-ul Mallorca, Turul Algarve, Dwars door Vlaanderen, Turul Flandrei.

Lars Petter Nordhaug (Blanco Pro Cycling Team): Turul Qatarului/Challenge-ul Mallorca, Montepaschi Strade Bianche, Tirreno-Adriatico, Turul Ţării Bascilor, Amstel Gold Race, Flèche Wallonne, Liège–Bastogne–Liège, Turul Norvegiei/Turul Californiei, Criteriul Dauphiné/Turul Elveţiei, Turul Franţei.

Thibaut Pinot (FDJ): Grand Prix La Marseillaise, Turul Mediteranean, Tour du Haut-Var, Boucles du Sud-Ardèches, Turul Cataluniei, Turul Ţării Bascilor, Turul Romandiei, Turul Bavariei, Turul Elveţiei, Campionatele Naţionale, Turul Franţei.

Filippo Pozzato (Lampre-Merida): Trofeo Laigueglia, Omloop Het Nieuwsblad, Kuurne-Bruxelles-Kuurne, Roma Maxima, Tirreno-Adriatico, Milano-San Remo, Turul Flandrei, Paris-Roubaix.

Domenico Pozzovivo (AG2R): Grand Prix La Marseillaise, Étoile de Bessèges, Turul Omanului, Tirreno-Adriatico, Turul Cataluniei, Turul Italiei.

Nairo Quintana (Movistar): Turul Andaluziei, Turul Murciei, Turul Cataluniei, Turul Ţării Bascilor, Criteriul Dauphiné, Turul Frantei.

Joaquim Rodriguez (Katusha): Turul San Luis, Challenge-ul Mallorca, Turul Omanului, Tirreno-Adriatico, Turul Cataluniei, Amstel Gold Race, Flèche Wallonne, Liège–Bastogne–Liège, Turul Romandiei, Turul Elveţiei, Turul Franţei.

Peter Sagan (Cannondale): Turul San Luis, Turul Omanului, Tirreno-Adriatico, Milano-San Remo, Gent-Wevelgem, Turul Flandrei, Amstel Gold Race, Turul Californiei, Turul Elveţiei, Turul Franţei, Turul Colorado.

Luis Leon Sanchez (Blanco Pro Cycling Team): Challenge-ul Mallorca, Turul Andaluziei, Clasica Almeria, Montepaschi Strade Bianche, Tirreno-Adriatico, Milano-San Remo, Criteriul Internaţional, Turul Ţării Bascilor, Amstel Gold Race, Flèche Wallonne, Liège–Bastogne–Liège, Turul Californiei, Criteriul Dauphiné, Campionatele Naţionale, Turul Franţei, Clasica San Sebastian, Turul Spaniei, Campionatele Mondiale.

Samuel Sanchez (Euskaltel): Turul Murciei, Clasica Almeria, Tirreno-Adriatico, Turul Ţării Bascilor, Amstel Gold Race, Liège–Bastogne–Liège, Turul Italiei.

Michele Scarponi (Lampre-Merida): Gran Premio Citta di Camaiore, Paris-Nisa, Turul Cataluniei, Turul Trentino, Turul Italiei.

Andy Schleck (RadioShack-Leopard): Turul Down Under, Turul Mediteranean, Tour du Haut-Var, Gran Premio Nobili, Montepaschi Strade Bianche, Tirreno-Adriatico, Criteriul Internaţional, Turul Ţării Bascilor, Amstel Gold Race, Flèche Wallonne, Liège–Bastogne–Liège, Turul Californiei, Turul Elveţiei, Turul Franţei.

Andrew Talansky (Garmin-Sharp): Turul Mediteranean, Paris-Nisa, Criteriul Internaţional, Turul Ţării Bascilor, Turul Romandiei, Criteriul Dauphiné, Turul Franţei.

Rein Taaramäe (Cofidis): Tour du Haut-Var, Paris-Nisa, Criteriul Internaţional, Turul Ţării Bascilor, Turul Franţei.

Jonathan Tiernan-Locke (Sky): Challenge-ul Mallorca, Turul Algarve, Paris-Nisa, Criteriul Internaţional, Amstel Gold Race, Flèche Wallonne, Liège–Bastogne–Liège, Turul Spaniei.

Diego Ulissi (Lampre-Merida): Turul San Luis, Trofeo Laigueglia, Gran Premio Citta di Camaiore, Paris-Nisa.

Rigoberto Uran (Sky): Challenge-ul Mallorca, Turul Algarve, Tirreno-Adriatico, Turul Cataluniei, Amstel Gold Race, Flèche Wallonne, Liège–Bastogne–Liège, Turul Italiei.

Alejandro Valverde (Movistar): Challenge-ul Mallorca, Turul Andaluziei, Turul Murciei, Montepaschi Strade Bianche, Roma Maxima, Turul Cataluniei/Turul Ţării Bascilor, Amstel Gold Race, Flèche Wallonne, Liège–Bastogne–Liège, Turul Elveţiei, Turul Franţei, Turul Spaniei, Campionatele Mondiale.

Jurgen Van Den Broeck (Lotto-Belisol): Turul San Luis, Turul Romandiei, Turul Franţei.

Tejay Van Garderen (BMC): Turul San Luis, Paris-Nisa, Criteriul Internaţional, Turul Ţării Bascilor, Turul Californiei, Turul Elveţiei, Turul Franţei.

Jelle Vanendert (Lotto-Belisol): Challenge-ul Mallorca, Turul Andaluziei, Tirreno-Adriatico, Turul Ţării Bascilor, Amstel Gold Race, Flèche Wallonne, Liège–Bastogne–Liège.

Sep Vanmarcke (Blanco Pro Cycling Team): Challenge-ul Mallorca, Turul Algarve, Omloop Het Nieuwsblad, Kuurne-Bruxelles-Kuurne, Montepaschi Strade Bianche, Tirreno-Adriatico, E3 Prijs Harelbeke, Gent-Wevelgem, Turul Flandrei, Paris-Roubaix.

Elia Viviani (Cannondale): Turul Qatarului, Paris-Nisa, Milano-San Remo, Gent-Wevelgem, Turul Flandrei, Turul Italiei.

Thomas Voeckler (Europcar): Étoile  de Bessèges, Turul Mediteranean, Tour du Haut-Var, Paris-Nisa, Milano-San Remo, Criteriul Internaţional, Turul Flandrei, Circuit de la Sarthe, clasicele din Ardeni (în funcţie de ce invitaţii va primi Europcar), Turul Romandiei, Cele Patru Zile de la Dunkerque, Turul Bavariei, Criteriul Dauphiné, Campionatele Naţionale, Turul Franţei.

Lieuwe Westra (Vacansoleil): Grand Prix La Marseillaise, Étoile  de Bessèges, Turul Algarve, Paris-Nisa, Gent-Wevelgem, Cele Trei Zile de la De Panne, Turul Romandiei.

Bradley Wiggins (Sky): Challenge-ul Mallorca, Turul Omanului, Turul Cataluniei, Turul Trentino, Liège–Bastogne–Liège, Turul Italiei, Turul Franţei.

Haimar Zubeldia (RadioShack-Leopard): Turul Algarve, Turul Cataluniei, Turul Ţării Bascilor, Amstel Gold Race, Flèche Wallonne, Liège–Bastogne–Liège, Turul Californiei, Criteriul Dauphiné, Turul Franţei.

Post Navigation