Cafe Roubaix

Despre ciclismul de azi şi cel de altădată

Cursele din 2013

Tropicale Amissa Bongo (1420 ianuarie) Câştigător
Etapa l Frederique Robert
Etapa a ll-a Andrea Palini
Etapa a lll-a Gert Dockx
Etapa a lV-a Adrien Petit
Etapa a V-a Frederique Robert
Etapa Vl-a Yohann Gene
Etapa a Vll-a Gert Dockx
Clasament general Yohann Gene
Clasament pe puncte Yohann Gene
Clasament căţărători Merhawi Kudus
Clasament tineri Soufiane Haddi
Clasament pe echipe Lotto-Belisol
Turul San Luis (2127 ianuarie) Câştigător
Etapa l Mark Cavendish
Etapa a ll-a Sacha Modolo
Etapa a lll-a Alex Diniz
Etapa a lV-a Svein Tuft
Etapa a V-a Emmanuel Guevara
Etapa Vl-a Alberto Contador
Etapa a Vll-a Mattia Gavazzi
Clasament general Daniel Diaz
Clasament căţărători Emmanuel Guevara
Clasament tineri Alejandro Sivori
Clasament pe echipe BMC
Turul Down Under (2227 ianuarie) Câştigător
Etapa l André Greipel
Etapa a ll-a Geraint Thomas
Etapa a lll-a Tom-Jelte Slagter
Etapa a lV-a André Greipel
Etapa a V-a Simon Gerrans
Etapa a Vl-a André Greipel
Clasament general Tom-Jelte Slagter
Clasament pe puncte Geraint Thomas
Clasament căţărători Javier Moreno
Clasament tineri Tom-Jelte Slagter
Clasament pe echipe RadioShack-Leopard
Grand Prix La Marseillaise (27 ianuarie) Câştigător
Justin Jules
Étoile de Bessèges (20 ianuarie3 februarie) Câştigător
Etapa l Michael Van Staeyen
Etapa a ll-a Bryan Coquard
Etapa a lll-a Jérôme Cousin
Etapa a lV-a Bryan Coquard
Etapa a V-a A Samuel Dumoulin
Etapa a V-a B Anthony Roux
Clasament general Jonathan Hivert
Clasament pe puncte Bryan Coquard
Clasament căţărători Georg Preidler
Clasament tineri Jérôme Cousin
Clasament pe echipe FDJ
Challengeul Mallorca (3-6 februarie) Câştigător
Trofeo Palma Kenny Dehaes
Trofeo Campos Leigh Howard
Trofeo Serra de Tramuntana Alejandro Valverde
Trofeo Alcudia Leigh Howard
Turul Qatarului (38 februarie) Câştigător
Etapa l Brent Bookwalter
Etapa a ll-a BMC
Etapa a lll-a Mark Cavendish
Etapa a lV-a Mark Cavendish
Etapa a V-a Mark Cavendish
Etapa a Vl-a Mark Cavendish
Clasament general Mark Cavendish
Clasament pe puncte Mark Cavendish
Clasament tineri Taylor Phinney
Clasament pe echipe BMC
Turul Mediteranean (610 februarie) Câştigător
Etapa l André Greipel
Etapa a ll-a Lars Boom
Etapa a lll-a        –
Etapa a lV-a Jean-Christoph Peraud
Etapa a V-a Jurgen Roelandts
Clasament general Thomas Lövkvist
Clasament pe puncte Jurgen Roelandts
Clasament căţărători Théo Vimpere
Clasament tineri Diego Rosa
Clasament pe echipe IAM Cycling Team
Turul Omanului (1116 februarie) Câştigător
Etapa l Marcel Kittel
Etapa a ll-a Peter Sagan
Etapa a lll-a Peter Sagan
Etapa a lV-a Joaquim Rodriguez
Etapa a V-a Chris Froome
Etapa a Vl-a Nacer Bouhanni
Clasament general Chris Froome
Clasament pe puncte Chris Froome
Clasament tineri Kenny Elissonde
Clasament pe echipe BMC
Turul Algarve (1417 februarie) Câştigător
Etapa l Paul Martens
Etapa a ll-a Theo Bos
Etapa a lll-a Sergio Henao
Etapa a lV-a Tony Martin
Clasament general Tony Martin
Clasament pe puncte Giacomo Nizzolo
Clasament căţărători Manuele Boaro
Clasament pe echipe RadioShack-Leopard
Trofeo Laigueglia (16 februarie) Câştigător
Filippo Pozzato
Tour du HautVar (1617 februarie) Câştigător
Etapa l Thor Hushovd
Etapa a ll-a Lars Boom
Clasament general Arthur Vichot
Clasament pe puncte Arthur Vichot
Clasament căţărători Laurent Didier
Clasament tineri Arthur Vichot
Clasament pe echipe Blanco
Turul Andaluziei (1720 februarie) Câştigător
Prolog Alejandro Valverde
Etapa a l Jonathan Hivert
Etapa a ll-a Jonathan Hivert
Etapa a lll-a Alejandro Valverde
Clasament general Alejandro Valverde
Clasament pe puncte Alejandro Valverde
Clasament căţărători Tom Dumoulin
Clasament pe echipe Movistar
Turul Langkawi (21 februarie2 martie) Câştigător
Etapa l Theo Bos
Etapa a ll-a Theo Bos
Etapa a lll-a Meiyin Wang
Etapa a lV-a Francesco Chicchi
Etapa a V-a Julian Arredondo
Etapa a Vl-a Tom Leezer
Etapa a Vll-a Andrea Guardini
Etapa a Vlll-a Bryan Coquard
Etapa a lX-a Bryan Coquard
Etapa a X-a Francesco Chicchi
Clasament general Julian Arredondo
Clasament pe puncte Francesco Chicchi
Clasament căţărători Meiyin Wang
Clasament pe echipe MTN-Qhubeka
Turul Murciei (23 februarie) Câştigător
Daniel Navarro
Omloop Het Nieuwsblad (23 februarie) Câştigător
Luca Paolini
La Classic Sud Ardèche (24 februarie) Câştigător
Mathieu Drujon
Clasica Almeria (24 februarie) Câştigător
Mark Renshaw
Le Samyn (27 februarie) Câştigător
Alexei Tsatevich
Gran Premio Citta di Camaiore (28 februarie) Câştigător
Peter Sagan
Cele Trei Zile ale Flandrei de Vest (13 martie) Câştigător
Prolog Kristof Vandewalle
Etapa a l Danilo Napolitano
Etapa a ll-a Gerald Ciolek
Clasament general Kristof Vandewalle
Clasament pe puncte Adrien Petit
Clasament tineri Tobias Ludvigsson
Clasament pe echipe Omega Pharma-Quick Step
Strade Bianche (2 martie) Câştigător
Moreno Moser
Roma Maxima (3 martie) Câştigător
Biel Kadri
ParisNisa (310 martie) Câştigător
Prolog Damien Gaudin
Etapa l Nacer Bouhanni
Etapa a ll-a Marcel Kittel
Etapa a lll-a Andrew Talansky
Etapa a lV-a Michael Albasini
Etapa a V-a Richie Porte
Etapa a Vl-a Sylvain Chavanel
Etapa a Vll-a Richie Porte
Clasament general Richie Porte
Clasament pe puncte Sylvain Chavanel
Clasament căţărători Johann Tschopp
Clasament tineri Andrew Talansky
Clasament pe echipe Katusha
TirrenoAdriatico (612 martie) Câştigător
Etapa l Omega Pharma-Quick Step
Etapa a ll-a Matthew Goss
Etapa a lll-a Peter Sagan
Etapa a lV-a Chris Froome
Etapa a V-a Joaquim Rodriguez
Etapa a Vl-a Peter Sagan
Etapa a Vll-a Tony Martin
Clasament general Vincenzo Nibali
Clasament pe puncte Alberto Contador
Clasament căţărători Damiano Cunego
Clasament tineri Michal Kwiatkowski
Clasament pe echipe Movistar
Ronde van Drenthe (9 martie) Câştigător
Alexander Wetterhall
Gran Premio Nobili (14 martie) Câştigător
Bob Jungels
Handzame Classic (15 martie) Câştigător
Kenny Dehaes
Classic Loire Atlantique (16 martie) Câştigător
Edwig Cammaerts
CholetPays de la Loire (17 martie) Câştigător
Damien Gaudin
MilanoSan Remo (17 martie) Câştigător
Gerald Ciolek
Turul Cataluniei (1824 martie) Câştigător
Etapa l Gianni Meersman
Etapa a ll-a Gianni Meersman
Etapa a lll-a Nairo Quintana
Etapa a lV-a Daniel Martin
Etapa a V-a François Parisien
Etapa a Vl-a Simon Gerrans
Etapa a Vll-a Thomas De Gendt
Clasament general Daniel Martin
Clasament căţărători Cristiano Salerno
Clasament pe echipe Garmin-Sharp
Settimana Internazionale di Coppi e Bartali (2024 martie) Câştigător
Etapa l A Fabio Felline
Etapa l B Katusha
Etapa a ll-a Diego Ulissi
Etapa a lll-a Damiano Cunego
Etapa a lV-a Adriano Malori
Etapa a V-a Damiano Caruso
Clasament general Diego Ulissi
Clasament pe puncte Damiano Cunego
Clasament căţărători Alessandro Mazzi
Clasament tineri Francesco Manuel Bongiorno
Clasament pe echipe Androni Giocattoli-Venezuela
Dwars door Vlaanderen (20 martie) Câştigător
Oscar Gatto
E3 Prijs Harelbeke (22 martie) Câştigător
Fabian Cancellara
Criteriul Internaţional (2324 martie) Câştigător
Etapa l Theo Bos
Etapa a ll-a Richie Porte
Etapa a lll-a Chris Froome
Clasament general Chris Froome
Clasament pe puncte Richie Porte
Clasament căţărători Jeremy Roy
Clasament tineri Tejay van Garderen
Clasament pe echipe AG2R
GentWevelgem (24 martie) Câştigător
Peter Sagan
Cele Trei Zile de la De Panne (2628 martie) Câştigător
Etapa l Peter Sagan
Etapa a ll-a Mark Cavendish
Etapa a lll-a A Alexander Kristoff
Etapa a lll-a B Sylvain Chavanel
Clasament general Sylvain Chavanel
Clasament pe puncte Alexander Kristoff
Clasament căţărători Marco Haller
Clasament pe echipe Omega Pharma-Quick Step
Route Adélie de Vitré (29 martie) Câştigător
Alessandro Malaguti
Volta Limburg Classic (30 martie) Câştigător
Rudiger Selig
Gran Premio Miguel Indurain (30 martie) Câştigător
Simon Spilak
La Valle DIlle (31 martie) Câştigător
Nacer Bouhanni
Vuelta a la Rioja (31 martie) Câştigător
Francesco Lasca
Turul Flandrei (31 martie) Câştigător
Fabian Cancellara
Turul Ţării Bascilor (16 aprilie) Câştigător
Etapa l Simon Gerrans
Etapa ll-a Daryl Impey
Etapa a lll-a Sergio Henao
Etapa a lV-a Nairo Quintana
Etapa a V-a Richie Porte
Etapa a Vl-a Tony Martin
Clasament general Nairo Quintana
Clasament pe puncte Nairo Quintana
Clasament căţărători Amets Txurruka
Clasament pe echipe Movistar
Circuit de la Sarthe (25 aprilie) Câştigător
Etapa l Matteo Pelucchi
Etapa ll-a A Nacer Bouhanni
Etapa a ll-a B Luke Durbridge
Etapa a lll-a Pierre Rolland
Etapa a lV-a Francis Mourey
Clasament general Pierre Rolland
Clasament pe puncte Matteo Pelucchi
Clasament căţărători Cameron Meyer
Clasament tineri Tobias Ludvigsson
Clasament pe echipe Team Saxo-Tinkoff
Scheldeprijs Vlaanderen (3 aprilie) Câştigător
Marcel Kittel
Grand Prix Pino Cerami (4 aprilie) Câştigător
Jonas Vangenechten
Klasika Primavera (7 aprilie) Câştigător
Rui Costa
ParisRoubaix (7 aprilie) Câştigător
Fabian Cancellara
ParisCamembert (9 aprilie) Câştigător
Pierrick Fedrigo
Brabantse Pijl (10 aprilie) Câştigător
Peter Sagan
Grand Prix de Denain (11 aprilie) Câştigător
Arnaud Demare
Vuelta a Castilla y Leon (1214 aprilie) Câştigător
Etapa l Pablo Urtasun
Etapa ll-a Juan Jose Lobato
Etapa a lll-a Ruben Plaza
Clasament general Ruben Plaza
Clasament pe puncte Francesco Lasca
Clasament căţărători Luis Mas
Clasament pe echipe Movistar
Tour du Finistère (13 aprilie) Câştigător
Cyril Gautier
TroBro Léon (14 aprilie) Câştigător
Francis Mourey
Amstel Gold Race (14 aprilie) Câştigător
Roman Kreuziger
Turul Trentino (1619 aprilie) Câştigător
Etapa l A Maxime Bouet
Etapa l B Sky
Etapa a ll-a Kanstantsin Siutsou
Etapa a lll-a Ivan Santaromita
Etapa a lV-a Vincenzo Nibali
Clasament general Vincenzo Nibali
Clasament căţărători Vincenzo Nibali
Clasament tineri Fabio Aru
Clasament pe echipe Astana
Flèche Wallonne (17 aprilie) Câştigător
Daniel Moreno
Roue Tourangelle (21 aprilie) Câştigător
Mickael Delage
Liège–Bastogne–Liège (21 aprilie) Câştigător
Daniel Martin
Turul Turciei (2128 aprilie) Câştigător
Etapa l Marcel Kittel
Etapa a ll-a Aidis Kruopis
Etapa a lll-a Natnael Berhane
Etapa a lV-a André Greipel
Etapa a V-a André Greipel
Etapa a Vl-a Mustafa Sayar
Etapa a Vll-a Marcel Kittel
Etapa a Vlll-a Marcel Kittel
Clasament general Mustafa Sayar
Clasament pe puncte André Greipel
Clasament căţărători Sergiy Grechyn
Clasament pe echipe Cofidis
Turul Romandiei (2328 aprilie) Câştigător
Prolog Chris Froome
Etapa l Gianni Meersman
Etapa a ll-a Ramunas Navardauskas
Etapa a lll-a Gianni Meersman
Etapa a lV-a Simon Spilak
Etapa a V-a Tony Martin
Clasament general Chris Froome
Clasament căţărători Marcus Burghardt
Clasament tineri Wilco Kelderman
Clasament pe echipe Sky
Gran Premio Industria e Artigianato (27 aprilie) Câştigător
Mauro Santambrogio
Giro della Toscana (28 aprilie) Câştigător
Mattia Gavazzi
Cele Patru Zile de la Dunkerque (15 mai) Câştigător
Etapa l Arnaud Demare
Etapa a ll-a Arnaud Demare
Etapa a lll-a Arnaud Demare
Etapa a lV-a Michel Kreder
Etapa a V-a Yannick Martinez
Clasament general Arnaud Demare
Clasament pe puncte Arnaud Demare
Clasament căţărători Julien Duval
Clasament tineri Arnaud Demare
Clasament pe echipe IAM Cycling Team
Marele Premiu de la Frankfurt (1 mai) Câştigător
Simon Spilak
Vuelta a la Comunidad de Madrid (4 mai) Câştigător
Javier Moreno
Turul Italiei (426 mai) Câştigător
Etapa l Mark Cavendish
Etapa a ll-a Sky
Etapa a lll-a Luca Paolini
Etapa a lV-a Enrico Battaglin
Etapa a V-a John Degenkolb
Etapa a Vl-a Mark Cavendish
Etapa a Vll-a Adam Hansen
Etapa a Vlll-a Alex Dowsett
Etapa a lX-a Maxim Belkov
Etapa a X-a Rigoberto Uran
Etapa a Xl-a Ramunas Navardauskas
Etapa a Xll-a Mark Cavendish
Etapa a Xlll-a Mark Cavendish
Etapa a XlV-a Mauro Santambrogio
Etapa a XV-a Giovanni Visconti
Etapa a XVl-a Beñat Intxausti
Etapa a XVll-a Giovanni Visconti
Etapa a XVlll-a Vincenzo Nibali
Etapa a XlX-a        –
Etapa a XX-a Vincenzo Nibali
Etapa a XXl-a Mark Cavendish
Clasament general Vincenzo Nibali
Clasament pe puncte Mark Cavendish
Clasament căţărători Stefano Pirazzi
Clasament tineri Carlos Betancur
Clasament pe echipe Sky
Tour de Picardie (1012 mai) Câştigător
Etapa l Marcel Kittel
Etapa a ll-a Bryan Coquard
Etapa a lll-a Marcel Kittel
Clasament general Marcel Kittel
Clasament pe puncte Bryan Coquard
Clasament căţărători Sebastien Minard
Clasament pe echipe Bretagne-Seche
Vuelta a Asturias (1112 mai) Câştigător
Etapa l Amets Txurruka
Etapa a ll-a Javier Moreno
Clasament general Amets Txurruka
Clasament căţărători David Belda
Clasament pe echipe Caja Rural
Rund um Köln (12 mai) Câştigător
Sebastien Delfosse
Turul Californiei (1219 mai) Câştigător 
Etapa l Lieuwe Westra
Etapa a ll-a Janier Acevedo
Etapa a lll-a Peter Sagan
Etapa a lV-a Tyler Farrar
Etapa a V-a Jens Voigt
Etapa a Vl-a Tejay van Garderen
Etapa a Vll-a Leopold Konig
Etapa a Vlll-a Peter Sagan
Clasament general Tejay van Garderen
Clasament pe puncte Peter Sagan
Clasament căţărători Carter Jones
Clasament tineri Lawson Craddock
Clasament pe echipe BMC
Turul Norvegiei (1519 mai) Câştigător 
Etapa l Alexander Kristoff
Etapa a ll-a Alexander Kristoff
Etapa a lll-a Theo Bos
Etapa a lV-a Edvald Boasson Hagen
Etapa a V-a Alexander Krisstoff
Clasament general Edvald Boasson Hagen
Clasament pe puncte Edvald Boasson Hagen
Clasament căţărători Sander Cordeel
Clasament tineri Sondre Enger
Clasament pe echipe IAM Cycling
Turul Belgiei (2226 mai) Câştigător 
Etapa l André Greipel
Etapa a ll-a André Greipel
Etapa a lll-a Tony Martin
Etapa a lV-a Maxim Iglinskiy
Etapa a V-a Luis Leon Sanchez
Clasament general Tony Martin
Clasament pe puncte André Greipel
Clasament căţărători Johnny Hoogerland
Clasament tineri Tom Dumoulin
Clasament echipe Omega Pharma-Quick Step
Turul Bavariei (2226 mai) Câştigător 
Etapa l Alex Rasmussen
Etapa a ll-a Daryl Impey
Etapa a lll-a Gerald Ciolek
Etapa a lV-a Adriano Malori
Etapa a V-a Heinrich Haussler
Clasament general Adriano Malori
Clasament pe puncte Grischa Janorschke
Clasament căţărători Stefan Denifl
Clasament tineri Diego Ulissi
Clasament echipe IAM Cycling
Grand Prix de Plumelec (25 mai) Câştigător
Samuel Dumoulin
Boucles de l’Aulne (26 mai) Câştigător
Matthieu Ladagnous
Ronde van Zeeland (2 iunie) Câştigător
André Greipel
Criteriul Dauphiné (29 iunie) Câştigător 
Etapa l David Veilleux
Etapa a ll-a Elia Viviani
Etapa a lll-a Edvald Boasson Hagen
Etapa a lV-a Tony Martin
Etapa a V-a Chris Froome
Etapa a Vl-a Thomas Voeckler
Etapa a Vll-a Samuel Sanchez
Etapa a Vlll-a Alessandro De Marchi
Clasament general Chris Froome
Clasament pe puncte Gianni Meersman
Clasament căţărători Thomas Damuseau
Clasament tineri Rohan Dennis
Clasament pe echipe Sky
Grosser Preis des Kantons Aargau (6 iunie) Câştigător
Michael Albasini
Turul Elveţiei (816 iunie) Câştigător 
Etapa l Cameron Meyer
Etapa a ll-a Bauke Mollema
Etapa a lll-a Peter Sagan
Etapa a lV-a Arnaud Demare
Etapa a V-a Alexander Kristoff
Etapa a Vl-a Gregory Rast
Etapa a Vll-a Rui Costa
Etapa a Vlll-a Peter Sagan
Etapa a lX-a Rui Costa
Clasament general Rui Costa
Clasament pe puncte Peter Sagan
Clasament căţărători Robert Vrecer
Clasament pe echipe Astana
ProRace Berlin (9 iunie) Câştigător
Marcel Kittel
Ster ZLM Toer (1216 iunie) Câştigător 
Prolog Robert Wagner
Etapa a ll-a Theo Bos
Etapa a lll-a Marcel Kittel
Etapa a lV-a Lars Boom
Etapa a V-a Pim Ligthart
Clasament general Lars Boom
Clasament pe puncte André Greipel
Clasament căţărători Martijn Keizer
Clasament pe echipe Omega Pharma-Quick Step
Turul Luxemburgului (1216 iunie) Câştigător 
Prolog Jimmy Engoulvent
Etapa l Alexander Porsev
Etapa a ll-a Giacomo Nizzolo
Etapa a lll-a Giacomo Nizzolo
Etapa a lV-a Bob Jungels
Clasament general Paul Martens
Clasament pe puncte Giacomo Nizzolo
Clasament căţărători Bjorn Thurau
Clasament tineri Matthias Brandle
Clasament pe echipe Blanco
Route du Sud (1315 iunie) Câştigător 
Etapa l Yannick Martinez
Etapa a ll-a Yohann Gene
Etapa a lll-a Thomas Voeckler
Etapa a lV-a Marco Frapporti
Clasament general Thomas Voeckler
Clasament pe puncte Anthony Roux
Clasament căţărători Emanuele Sella
Clasament pe echipe AG2R
Turul Sloveniei (1316 iunie) Câştigător 
Etapa l Svein Tuft
Etapa a ll-a Fabio Felline
Etapa a lll-a Radoslav Rogina
Etapa a lV-a Brett Lancaster
Clasament general Radoslav Rogina
Clasament pe puncte Brett Lancaster
Clasament căţărători Radoslav Rogina
Clasament tineri Jan Polanc
Clasament pe echipe Adria Mobil
HalleIngooigem (19 iunie) Câştigător
Kenny Dehaes
Trofeo Melinda (22 iunie) Câştigător
Ivan Santaromita
Turul Franţei (29 iunie21 iulie) Câştigător
Etapa l Marcel Kittel
Etapa a ll-a Jan Bakelants
Etapa a lll-a Simon Gerrans
Etapa a lV-a Orica-GreenEdge
Etapa a V-a Mark Cavendish
Etapa a Vl-a André Greipel
Etapa a Vll-a Peter Sagan
Etapa a Vlll-a Chris Froome
Etapa a lX-a Daniel Martin
Etapa a X-a Marcel Kittel
Etapa a Xl-a Tony Martin
Etapa a Xll-a Marcel Kittel
Etapa a Xlll-a Mark Cavendish
Etapa a XlV-a Matteo Trentin
Etapa a XV-a Chris Froome
Etapa a XVl-a Rui Costa
Etapa a XVll-a Chris Froome
Etapa a XVlll-a Christophe Riblon
Etapa a XlX-a Rui Costa
Etapa a XX-a Nairo Quintana
Etapa a XXl-a Marcel Kittel
Clasament general Chris Froome
Clasament pe puncte Peter Sagan
Clasament căţărători Nairo Quintana
Clasament tineri Nairo Quintana
Clasament pe echipe Saxo-Tinkoff
Turul Austriei (30 iunie7 iulie) Câştigător 
Etapa l Kevin Seeldraeyers
Etapa a ll-a Kevin Seeldraeyers
Etapa a lll-a Thor Hushovd
Etapa a lV-a Mathias Frank
Etapa a V-a Mathias Frank
Etapa a Vl-a Gerald Ciolek
Etapa a Vll-a Fabian Cancellara
Etapa a Vlll-a Omar Bertazzo
Clasament general Riccardo Zoidl
Clasament pe puncte Kevin Seeldraeyers
Clasament căţărători Kevin Seeldraeyers
Clasament tineri Sergey Chernetskiy
Clasament pe echipe Astana
Turul Lacului Qinghai (719 iulie) Câştigător
Etapa l Sacha Modolo
Etapa a ll-a David de la Fuente
Etapa a lll-a Pourseyedigolakhour Mirsamad
Etapa a lV-a Sacha Modolo
Etapa a V-a Oleksandr Polivoda
Etapa a Vl-a Robert Forster
Etapa a Vll-a Yevgeniy Nepomnyachshiy
Etapa a Vlll-a Sacha Modolo
Etapa a lX-a Sacha Modolo
Etapa a X-a Benjamin Giraud
Etapa a Xl-a Sacha Modolo
Etapa a Xll-a Sacha Modolo
Etapa a Xlll-a Jake Keough
Clasament general Pourseyedigolakhour Mirsamad
Clasament pe puncte Sacha Modolo
Clasament căţărători Pourseyedigolakhour Mirsamad
Clasament pe echipe Tabriz Petrochemical
Turul Valoniei (2024 iulie) Câştigător 
Etapa l Alexandr Kolobnev
Etapa a ll-a Tom Boonen
Etapa a lll-a Greg Van Avermaet
Etapa a lV-a Kenny Dehaes
Etapa a V-a Greg Van Avermaet
Clasament general Greg Van Avermaet
Clasament pe puncte Greg Van Avermaet
Clasament căţărători Tiago Machado
Clasament tineri Olivier Chevalier
Clasament pe echipe FDJ
Clasica de Ordizia (25 iulie) Câştigător
Daniel Teklehaymanot
Clasica San Sebastian (27 iulie) Câştigător
Tony Gallopin
Turul Poloniei (27 iulie3 august) Câştigător
Etapa l Diego Ulissi
Etapa a ll-a Christophe Riblon
Etapa a lll-a Thor Hushovd
Etapa a lV-a Taylor Phinney
Etapa a V-a Thor Hushovd
Etapa a Vl-a Darwin Atapuma
Etapa a Vll-a Bradley Wiggins
Clasament general Pieter Weening
Clasament pe puncte Rafal Majka
Clasament căţărători Tomasz Marczynski
Clasament pe echipe RadioShack-Leopard
La Poly Normande (28 iulie) Câştigător
Jose Gonçalves
Circuito de Getxo (31 iulie) Câştigător
Juan Jose Lobato
Turul Danemarcei (31 iulie4 august) Câştigător 
Etapa l Magnus Cort
Etapa a ll-a Matti Breschel
Etapa a lll-a Matti Breschel
Etapa a lV-a Magnus Cort
Etapa a V-a Wilco Kelderman
Etapa a Vl-a Mark Cavendish
Clasament general Wilco Kelderman
Clasament pe puncte Wilco Kelderman
Clasament căţărători Martin Mortensen
Clasament tineri Wilco Kelderman
Clasament pe echipe Bardiani Valvole
Turul Elk Grove (24 august) Câştigător 
Prolog Chad Haga
Etapa a l Elia Viviani
Etapa a ll-a Elia Viviani
Clasament general Elia Viviani
Clasament pe echipe Optum p/b Kelly Benefit Strategies
RideLondon Classic (4 august) Câştigător
Arnaud Demare
Turul Utah (611 august) Câştigător
Etapa l Greg Van Avermaet
Etapa a ll-a Michael Matthews
Etapa a lll-a Lachlan Morton
Etapa a lV-a Michael Matthews
Etapa a V-a Chris Horner
Etapa Vl-a Tom Danielson
Clasament general Tom Danielson
Clasament pe puncte Michael Matthews
Clasament căţărători Michael Torckler
Clasament tineri Lachlan Morton
Clasament pe echipe RadioShack-Leopard
Turul Burgosului (711 august) Câştigător 
Etapa l Simone Ponzi
Etapa a ll-a Jens Keukeleire
Etapa a lll-a Jens Keukeleire
Etapa a lV-a Anthony Roux
Etapa a V-a Nairo Quintana
Clasament general Nairo Quintana
Clasament pe puncte Anthony Roux
Clasament căţărători Amets Txurruka
Clasament pe echipe Caja Rural
Cursa Arctică a Norvegiei (811 august) Câştigător 
Etapa l Kenny Van Hummel
Etapa a ll-a Thor Hushovd
Etapa a lll-a Nikias Arndt
Etapa a lV-a Thor Hushovd
Clasament general Thor Hushovd
Clasament pe puncte Thor Hushovd
Clasament căţărători Lars Petter Nordhaug
Clasament tineri Nikias Arndt
Clasament pe echipe Crelan-Euphony
Tour de l’Ain (913 august) Câştigător 
Prolog Gianni Meersman
Etapa a l Leonardo Duque
Etapa a ll-a Grega Bole
Etapa a lll-a Luis Leon Sanchez
Etapa a lV-a Wout Poels
Clasament general Romain Bardet
Clasament pe puncte Romain Bardet
Clasament căţărători Matthias Brandle
Clasament tineri Kenny Elissonde
Clasament pe echipe Belkin
Turul Beneluxului (1218 august) Câştigător
Etapa l Mark Renshaw
Etapa a ll-a Arnaud Demare
Etapa a lll-a Zdenek Stybar
Etapa a lV-a André Greipel
Etapa a V-a Sylvain Chavanel
Etapa a Vl-a David Lopez
Etapa a Vll-a Zdenek Stybar
Clasament general Zdenek Stybar
Clasament pe puncte Lars Boom
Clasament pe echipe Omega Pharma-uick Step
Turul Fiordurilor (1618 august) Câştigător 
Etapa a l Sergey Chernetskiy
Etapa a ll-a Alexander Kristoff
Etapa a lll-a Katusha
Etapa a lV-a Angelo Tulik
Clasament general Sergey Chernetskiy
Clasament pe puncte Sergey Chernetskiy
Clasament căţărători Kenneth Van Bilsen
Clasament tineri Sergey Chernetskiy
Clasament pe echipe Katusha
Turul Colorado (1925 august) Câştigător
Etapa l Peter Sagan
Etapa a ll-a Mathias Frank
Etapa a lll-a Peter Sagan
Etapa a lV-a Janier Acevedo
Etapa a V-a Tejay van Garderen
Etapa a Vl-a Peter Sagan
Etapa a Vll-a Peter Sagan
Clasament general Tejay van Garderen
Clasament pe puncte Peter Sagan
Clasament căţărători Matt Cooke
Clasament tineri Lachlan Morton
Clasament pe echipe BMC
Grote Prijs Stad Zottegem (20 august) Câştigător
Blaz Jarc
Turul du Limousin (2023 august) Câştigător
Etapa l Martin Elmiger
Etapa a ll-a Andrea Pasqualon
Etapa a lll-a Mathieu Ladagnous
Etapa a lV-a Stephane Rossetto
Clasament general Martin Elmiger
Clasament căţărători Frederic Brun
Clasament tineri Anthony Delaplace
Clasament pe echipe Bretagne-Seche
Coppa Agostoni (21 august) Câştigător
Filippo Pozzato
DruivenkoersOverijse (21 august) Câştigător
Bjorn Leukemans
Coppa Bernocchi (22 august) Câştigător
Sacha Modolo
Tre Valli Varesine (23 august) Câştigător
Kristijan Durasek
Dutch Food Valley Classic (23 august) Câştigător
Elia Viviani
Turul Spaniei (24 august15 septembrie) Câştigător
Etapa l Astana
Etapa a ll-a Nicholas Roche
Etapa a lll-a Chris Horner
Etapa a lV-a Daniel Moreno
Etapa a V-a Michael Matthews
Etapa a Vl-a Michael Mørkøv
Etapa a Vll-a Zdenek Stybar
Etapa a Vlll-a Leopold Konig
Etapa a lX-a Daniel Moreno
Etapa a X-a Chris Horner
Etapa a Xl-a Fabian Cancellara
Etapa a Xll-a Philippe Gilbert
Etapa a Xlll-a Warren Barguil
Etapa a XlV-a Daniele Ratto
Etapa a XV-a Alexandre Geniez
Etapa a XVl-a Warren Barguil
Etapa a XVll-a Bauke Mollema
Etapa a XVlll-a Vasil Kiryienka
Etapa a XlX-a Joaquim Rodriguez
Etapa a XX-a Kenny Elissonde
Etapa a XXl-a Michael Matthews
Clasament general Chris Horner
Clasament pe puncte Alejandro Valverde
Clasament căţărători Nicolas Edet
Clasamentul combinatei Chris Horner
Clasament pe echipe Euskaltel
Clasica de la Hamburg (25 august) Câştigător
John Degenkolb
Classic de l’Indre (25 august) Câştigător
Bryan Coquard
Tour du Poitou-Charentes (2730 august) Câştigător
Etapa l Nacer Bouhanni
Etapa a ll-a Nacer Bouhanni
Etapa a lll-a Nacer Bouhanni
Etapa a lV-a Thomas Voeckler
Etapa a V-a Jesus Herrada
Clasament general Thomas Voeckler
Clasament pe puncte Nacer Bouhanni
Clasament căţărători Dimitri Le Boulch
Clasament tineri Jesus Herrada
Clasament pe echipe Katusha
World Ports Classic (3031 august) Câştigător
Etapa l Jelle Wallays
Etapa a ll-a Maarten Tjallingii
Clasament general Nikolas Maes
Clasament pe puncte Nikolas Maes
Clasament tineri Stig Broeckx
Clasament pe echipe Lotto-Belisol
Memorialul Marco Pantani (31 august) Câştigător
Sacha Modolo
Marele Premiu de la Plouay (1 septembrie) Câştigător
Filippo Pozzato
Schaal Sels (1 septembrie) Câştigător
Pieter Jacobs
Turul Albertei (38 septembrie) Câştigător
Prolog Peter Sagan
Etapa l Peter Sagan
Etapa a ll-a Silvan Dillier
Etapa a lll-a Rohan Dennis
Etapa a lV-a Cadel Evans
Etapa a V-a Peter Sagan
Clasament general Rohan Dennis
Clasament pe puncte Peter Sagan
Clasament căţărători Tom-Jelte Slagter
Clasament tineri Rohan Dennis
Clasament pe echipe BMC
Settimana Ciclistica Lombarda (57 septembrie) Câştigător
Etapa l Patrik Sinkewitz
Etapa a ll-a Patrik Sinkewitz
Etapa a lll-a Alexey Tsatevich
Clasament general Patrik Sinkewitz
Clasament pe puncte Patrik Sinkewitz
Clasament căţărători Patrik Sinkewitz
Clasament tineri Francesco Manuel Bongiorno
Clasament pe echipe Androni Giocattoli-Venezuela
ParisBruxelles (7 septembrie) Câştigător
André Greipel
Grand Prix de Fourmies (8 septembrie) Câştigător
Nacer Bouhanni
Marele Premiu de la Quebec (13 septembrie) Câştigător
Robert Gesink
Tour du Doubs (15 septembrie) Câştigător
Aleksejs Saramotins
Grote Prijs Jef Scherens (15 septembrie) Câştigător
Bert De Backer
Marele Premiu de la Montreal (15 septembrie) Câştigător
Peter Sagan
Turul Marii Britanii (1522 septembrie) Câştigător
Etapa l Elia Viviani
Etapa a ll-a Gerald Ciolek
Etapa a lll-a Bradley Wiggins
Etapa a lV-a Mark Cavendish
Etapa a V-a Sam Bennett
Etapa a Vl-a Simon Yates
Etapa a Vll-a Mark Cavendish
Etapa a Vlll-a Mark Cavendish
Clasament general Bradley Wiggins
Clasament pe puncte Martin Elmiger
Clasament căţărători Angel Madrazo
Clasament tineri Simon Yates
Clasament pe echipe Sky
Kampioenschap van Vlaanderen (20 septembrie) Câştigător
Jens Debusschere
Grand Prix de Wallonie (18 septembrie) Câştigător
Jan Bakelants
Grand Prix de la Somme (20 septembrie) Câştigător
Preben Van Hecke
Gran Premio Costa degli Etruschi (21 septembrie) Câştigător
Michele Scarponi
Grand Prix Impanis-Van Petegem (21 septembrie) Câştigător
Sep Vanmarcke
Grand Prix d’Isbergues (22 septembrie) Câştigător
Arnaud Demare
Gran Premio Industria e Commercio di Prato (22 septembrie) Câştigător
Gianfranco Zilioli
Campionatele Mondiale (2229 septembrie) Câştigător
Contratimpul pe echipe Omega Pharma-Quick Step
Contratimpul individual Tony Martin
Cursa de şosea Rui Costa
Omloop van het Houtland (25 septembrie) Câştigător
Marcel Kittel
Duo Normand (29 septembrie) Câştigător
Luke Durbridge – Svein Tuft
MilanoTorino (2 octombrie) Câştigător
Diego Ulissi
Münsterland Giro (3 octombrie) Câştigător
Jos Van Emden
Tour de l’Eurometropole (36 octombrie) Câştigător
Etapa l Jens Debusschere
Etapa a ll-a John Degenkolb
Etapa a lll-a Tyler Farrar
Etapa a lV-a John Degenkolb
Clasament general Jens Debusschere
Clasament pe puncte Jens Debusschere
Clasament căţărători Frederic Amorison
Clasament tineri Jens Debusschere
Clasament pe echipe Argos-Shimano
Tour de Vendée (6 octombrie) Câştigător
Nacer Bouhanni
Turul Lombardiei (6 octombrie) Câştigător
Joaquim Rodriguez
Memorialul Frank Vandenbroucke (8 octombrie) Câştigător
Reinardt Janse Van Rensburg
Coppa Sabatini (10 octombrie) Câştigător
Diego Ulissi
ParisBourges (10 octombrie) Câştigător
John Degenkolb
Turul Beijingului (1115 octombrie) Câştigător
Etapa l Thor Hushovd
Etapa a ll-a Nacer Bouhanni
Etapa a lll-a Nacer Bouhanni
Etapa a lV-a Beñat Intxausti
Etapa a V-a Luka Mezgec
Clasament general Beñat Intxausti
Clasament pe puncte Nacer Bouhanni
Clasament căţărători Damiano Caruso
Clasament tineri Romain Bardet
Clasament pe echipe BMC
Giro dell’Emilia (12 octombrie) Câştigător
Diego Ulissi
Gran Premio Bruno Beghelli (13 octombrie) Câştigător
Leonardo Duque
ParisTours (13 octombrie) Câştigător
John Degenkolb
Nationale Sluitingprijs – Putte-Kapellen (15 octombrie) Câştigător
Jens Debusschere
Cupa Japoniei (20 octombrie) Câştigător
Michael Rogers
Chrono des Nations (20 octombrie) Câştigător
Tony Martin
Turul Hainanului (2028 octombrie) Câştigător
Etapa l Moreno Hofland
Etapa a ll-a Theo Bos
Etapa a lll-a Theo Bos
Etapa a lV-a Theo Bos
Etapa a V-a Theo Bos
Etapa a Vl-a Moreno Hofland
Etapa a Vll-a Theo Bos
Etapa a Vlll-a Theo Bos
Etapa a lX-a Theo Bos
Clasament general Moreno Hofland
Clasament pe puncte Moreno Hofland
Clasament căţărători Mateusz Taciak
Clasament pe echipe Belkin

Single Post Navigation

2 thoughts on “Cursele din 2013

  1. Ce s-a intamplat cu etapa a 3-a a Turului Mediteranean de nu are castigator?

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare / Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare / Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare / Schimbă )

Fotografie Google+

Comentezi folosind contul tău Google+. Dezautentificare / Schimbă )

Conectare la %s

%d blogeri au apreciat asta: