Cafe Roubaix

Despre ciclismul de azi şi cel de altădată

Loturile echipelor de World Tour în 2014

AG2R: Davide Appollonio, Gediminas Bagdonas, Romain Bardet, Julien Berard, Carlos Betancur, Guillaume Bonnafond, Maxime Bouet, Steve Chainel, Maxime Cherel, Maxime Daniel, Axel Domont, Samuel Dumoulin, Hubert Dupont, Ben Gastauer, Damien Gaudin, Alexis Gougeard, Patrick Gretsch, Hugo Houle, Yauheni Hutarovich, Blel Kadri, Julian Kern, Sebastien Minard, Lloyd Mondory, Matteo Montaguti, Rinaldo Nocentini, Jean-Christophe Peraud, Domenico Pozzovivo, Christophe Riblon, Sebastien Turgot, Alexis Vuillermoz.

Astana: Valerio Agnoli, Fabio Aru, Borut Bozic, Janez Brajkovic, Alexandr Dyachenko, Daniil Fominykh, Jakob Fuglsang, Enrico Gasparotto, Francesco Gavazzi, Andriy Grivko, Dmitriy Gruzdev, Andrea Guardini, Jacopo Guarnieri, Evan Huffman, Maxim Iglinskiy, Valentin Iglinskiy, Arman Kamyshev, Tanel Kangert, Fredrik Kessiakoff, Mikel Landa, Alexey Lutsenko, Dmitriy Muravyev, Vincenzo Nibali, Michele Scarponi, Paolo Tiralongo, Ruslan Tleubayev, Alessandro Vanotti, Lieuwe Westra, Andrey Zeits.

Belkin: Jack Bobridge, Jetse Bol, Lars Boom, Theo Bos, Graeme Brown, Stef Clement, Rick Flens, Robert Gesink, Marc Goos, Jonathan Hivert, Moreno Hofland, Wilco Kelderman, Steven Kruijswijk, Tom Leezer, Barry Markus, Paul Martens, Bauke Mollema, Lars Petter Nordhaug, Bram Tankink, David Tanner, Laurens ten Dam, Maarten Tjallingii, Jos Van Emden, Dennis Van Winden, Nick Van Der Lijke, Sep Vanmarcke, Robert Wagner, Maarten Wynants.

BMC: Darwin Atapuma, Brent Bookwalter, Marcus Burghardt, Stephen Cummings, Silvan Dillier, Yannick Eijssen, Cadel Evans, Philippe Gilbert, Ben Hermans, Thor Hushovd, Martin Kohler, Sebastian Lander, Klaas Lodewyck, Amael Moinard, Steve Morabito, Dominik Nerz, Daniel Oss, Taylor Phinney, Manuel Quinziato, Samuel Sanchez, Michael Schar, Peter Stetina, Greg Van Avermaet, Tejay van Garderen, Peter Velits, Lawrence Warbasse, Danilo Wyss, Rick Zabel.

Cannondale: Ivan Basso, George Bennett, Alberto Bettiol, Maciej Bodnar, Guillaume Boivin, Damiano Caruso, Alessandro De Marchi, Davide Formolo, Oscar Gatto, Edward King, Michel Koch, Kristjan Koren, Matthias Krizek, Paolo Longo Borghini, Alan Marangoni, Marco Marcato, Jean-Marc Marino, Matej Mohoric, Moreno Moser, Daniele Ratto, Fabio Sabatini, Juraj Sagan, Peter Sagan, Cristiano Salerno, Cayetano Sarmiento, Davide Villella, Elia Viviani, Cameron Wurf.

Europcar: Yukiya Arashiro, Natnael Berhane, Giovanni Bernaudeau, Bryan Coquard, Jerome Cousin, Antoine Duchesne, Jimmy Engoulvent, Cyril Gautier, Yohann Gene, Romain Guillemois, Tony Hurel, Fabrice Jeandesboz, Vincent Jerome, Christophe Kern, Morgan Lamoisson, Davide Malacarne, Yannick Martinez, Maxime Mederel, Bryan Nauleau, Alexandre Pichot, Perrig Quemeneur, Kevin Reza, Pierre Rolland, Romain Sicard, Bjorn Thurau, Angelo Tulik, Thomas Voeckler.

FDJ: William Bonnet, David Boucher, Nacer Bouhanni, Sebastien Chavanel, Arnaud Courteille, Mickael Delage, Arnaud Demare, Kenny Elissonde, Pierrick Fedrigo, Murilo Fischer, Alexandre Geniez, Anthony Geslin, Arnold Jeannesson, Mathieu Ladagnous, Johan Le Bon, Pierre-Henri Lecuisinier, Laurent Mangel, Francis Mourey, Yoann Offredo, Laurent Pichon, Cedric Pineau, Thibaut Pinot, Anthony Roux, Jeremy Roy, Geoffrey Soupe, Benoit Vaugrenard, Jussi Veikkanen, Arthur Vichot, Emilien Viennet.

Garmin-Sharp: Janier Acevedo, Jack Bauer, Nathan Brown, Andre Cardoso, Thomas Danielson, Thomas Dekker, Rohan Dennis, Caleb Fairly, Tyler Farrar, Koldo Fernandez, Philip Gaimon, Nathan Haas, Ryder Hesjedal, Alex Howes, Benjamin King, Raymond Kreder, Sebastian Langeveld, Daniel Martin, David Millar, Lachlan Morton, Ramunas Navardauskas, Lasse Norman Hansen, Nick Nuyens, Tom-Jelte Slagter, Andrew Talansky, Dylan Van Baarle, Johan Vansummeren, Steele Von Hoff, Fabian Wegmann.

Giant-Shimano: Jonas Ahlstrand, Nikias Arndt, Warren Barguil, Lawson Craddock, Roy Curvers, Thomas Damuseau, Bert De Backer, Koen De Kort, John Degenkolb, Dries Devenyns, Tom Dumoulin, Johannes Frohlinger, Simon Geschke, Chad Haga, Thierry Hupond, Reinardt Janse Van Rensburg, Cheng Ji, Marcel Kittel, Sea Keong Loh, Tobias Ludvigsson, Luka Mezgec, Daan Olivier, Tom Peterson, Georg Preidler, Ramon Sinkeldam, Mathieu Sprick, Tom Stamsnijder, Albert Timmer, Tom Veelers.

Katusha: Maxim Belkov, Pavel Brutt, Giampaolo Caruso, Sergei Chernetskii, Vladimir Gusev, Marco Haller, Petr Ignatenko, Mikhail Ignatyev, Vladimir Isaychev, Pavel Kochetkov, Alexandr Kolobnev, Dmitry Kozontchuk, Alexander Kristoff, Aleksandr Kuschynski, Vyacheslav Kuznetsov, Alberto Losada, Daniel Moreno, Luca Paolini, Alexander Porsev, Joaquim Rodriguez, Alexander Rybakov, Rudiger Selig, Egor Silin, Gatis Smukulis, Simon Spilak, Yuri Trofimov, Alexey Tsatevitch, Angel Vicioso, Eduard Vorganov, Anton Vorobyev.

Lampre-Merida: Winner Anacona, Niccolo Bonifazio, Matteo Bono, Mattia Cattaneo, Davide Cimolai, Valerio Conti, Rui Costa, Damiano Cunego, Luca Dodi, Kristijan Durasek, Elia Favilli, Roberto Ferrari, Chris Horner, Sacha Modolo, Manuele Mori, Przemyslav Niemiec, Nelson Oliveira, Andrea Palini, Jan Polanc, Filippo Pozzato, Maximiliano Richeze, Jose Serpa, Diego Ulissi, Rafael Valls, Luca Wackermann, Gang Xu.

Lotto-Belisol: Sander Armee, Lars Ytting Bak, Kris Boeckmans, Vegard Breen, Stig Broeckx, Sean De Bie, Bart De Clercq, Jens Debusschere, Kenny Dehaes, Gert Dockx, Tony Gallopin, Andre Greipel, Adam Hansen, Greg Henderson, Olivier Kaisen, Pim Ligthart, Maxime Monfort, Jurgen Roelandts, Marcel Sieberg, Boris Vallee, Jurgen Van Den Broeck, Tosh Van Der Sande, Dennis Vanendert, Jelle Vanendert, Jonas Vangenechten, Tim Wellens, Frederik Willems.

Movistar: Andrey Amador, Igor Anton, Eros Capecchi, Jonathan Castroviejo, Alex Dowsett, Imanol Erviti, John Gadret, Jose Ivan Gutierrez, Jesus Herrada, Jose Herrada, Beñat Intxausti, Gorka Izagirre, Ion Izagirre, Pablo Lastras, Juan Jose Lobato, Adriano Malori, Javier Moreno, Ruben Plaza, Dayer Quintana, Nairo Quintana, Jose Joaquin Rojas, Enrique Sanz, Jasha Sutterlin, Sylwester Szmyd, Alejandro Valverde, Francisco Ventoso, Giovanni Visconti.

Omega Pharma-Quick Step: Julian Alaphilippe, Jan Bakelants, Tom Boonen, Gianluca Brambilla, Mark Cavendish, Thomas De Gendt, Kevin De Weert, Andrew Fenn, Michal Golas, Iljo Keisse, Michal Kwiatkowski, Nikolas Maes, Tony Martin, Gianni Meersman, Serge Pauwels, Alessandro Petacchi, Wout Poels, Mark Renshaw, Pieter Serry, Gert Steegmans, Zdenek Stybar, Niki Terpstra, Matteo Trentin, Rigoberto Uran, Petr Vakoc, Guillaume Van Keirsbulck, Stijn Vandenbergh, Peter Velits, Julien Vermote, Carlos Verona.

Orica-GreenEdge: Michael Albasini, Sam Bewley, Esteban Chaves, Simon Clarke, Mitchell Docker, Luke Durbridge, Simon Gerrans, Matthew Goss, Matthew Hayman, Michael Hepburn, Leigh Howard, Damien Howson, Daryl Impey, Jens Keukeleire, Aidis Kruopis, Brett Lancaster, Michael Matthews, Christian Meier, Cameron Meyer, Jens Mouris, Ivan Santaromita, Svein Tuft, Pieter Weening, Adam Yates, Simon Yates.

Sky: Edvald Boasson Hagen, Ian Boswell, Dario Cataldo, Philip Deignan, Joe Dombrowski, Nathan Earle, Josh Edmondson, Bernhard Eisel, Chris Froome, Sergio Henao, Sebastian Henao, Peter Kennaugh, Vasil Kiryienka, Christian Knees, David Lopez, Mikel Nieve, Danny Pate, Richie Porte, Salvatore Puccio, Gabriel Rasch, Luke Rowe, Kanstantsin Siutsou, Ian Stannard, Chris Sutton, Ben Swift, Geraint Thomas, Bradley Wiggins, Xabier Zandio.

Tinkoff-Saxo: Daniele Bennati, Manuele Boaro, Matti Breschel, Alberto Contador, Jesper Hansen, Jesus Hernandez, Christopher Juul-Jensen, Michael Kolar, Roman Kreuziger, Karsten Kroon, Marko Kump, Rafal Majka, Bruno Pires, Jay McCarthy, Sergio Paulinho, Michael Mørkøv, Evgeni Petrov, Pawel Poljanski, Nicholas Roche, Michael Rogers, Ivan Rovny, Chris Anker Sørensen, Nicki Sørensen, Matteo Tosatto, Nikolay Trusov, Michael Valgren, Oliver Zaugg.

Trek Factory Racing: Eugenio Alafaci, Julian Arredondo, Fumiyuki Beppu, Matthew Busche, Fabian Cancellara, Stijn Devolder, Laurent Didier, Fabio Felline, Danilo Hondo, Markel Irizar, Bob Jungels, Robert Kiserlovski, Giacomo Nizzolo, Yaroslav Popovych, Gregory Rast, Hayden Roulston, Andy Schleck, Frank Schleck, Jesse Sergent, Fabio Silvestre, Jasper Stuyven, Boy van Poppel, Danny van Poppel, Kristof Vandewalle, Jens Voigt, Calvin Watson, Riccardo Zoidl, Haimar Zubeldia.

Single Post Navigation

2 thoughts on “Loturile echipelor de World Tour în 2014

  1. Myhay on said:

    Mi se pare ca AG2r are cel mai slab lot al ei din ultimii ani

    • Nu sunt de acord, AG2R are un lot pentru toate cursele: clasice pe pavate (Turgot si Gaudin), sprinturi (Appollonio, Dumoulin si Hutarovich), multi cataratori pentru clasicele valonate, cursele scurte pe etape si Marile Tururi (Pozzovivo, Riblon, Betancur, Nocentini, Vuillermoz si Bardet – care are un potential mare si va mai progresa anul acesta). In plus, l-au adus pe Alexis Gougeard, un om cu sanse sa devina un foarte bun ciclist de clasice.

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare / Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare / Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare / Schimbă )

Fotografie Google+

Comentezi folosind contul tău Google+. Dezautentificare / Schimbă )

Conectare la %s

%d blogeri au apreciat asta: