Roma Maxima
Cu un nou nume, care trimite cu gândul la celebrul film “Gladiatorul”, Giro del Lazio revine în ciclism după cinci ani, pauză luată forţat, din cauza crizei financiare. Roma Maxima, aşa cum se va numi cursa de o zi de acum înainte, propune un traseu spectaculos, prin care organizatorii vor promova o altă regiune superbă a Italiei, aşa cum se întâmplă de câţiva ani cu Montepaschi Strade Bianche. Mai mult, odată cu apariţia în calendar a Romei Maxima, RCS Sport pune la dispoziţia rutierilor un week-end prin care anunţă startul marilor clasice de primăvară, similar într-o oarecare măsură cu combinaţia Omloop Het Nieuwsblad – Kuurne-Bruxelles-Kuurne, care dă oficial startul curselor de o zi în fiecare sezon.
Roma Maxima va consta într-o buclă în lungime de 180 de kilometri, startul şi finalul fiind programate în faţa Forului Roman. Imediat după ce va pleca, plutonul va intra pe celebrul Drum Appian, construit în urmă cu mai mult de 2300 de ani. Aici, rutierii vor da peste o secţiune de piatră cubică asemănătoare cu cele din Paris-Roubaix: un drum îngust, cu pietre mari şi neregulate, care pot duce la eliminarea unor ciclişti din cursă, fiind nevoie de o simplă clipă de neatenţie pentru a se ajunge la aşa ceva.
Apoi, aşa cum se vede şi pe profilul de mai sus, vor fi parcurse trei căţărări: Rocca Massima (8,2 kilometri, pantă medie 5,4%), Rocca Priora (13,5 kilometri lungime, pantă medie 4,9%) şi Campi di Annibale (cunoscută şi ca Rocca di Papa, aceasta are 6,4 kilometri lungime şi pantă medie 6%). După cele trei ascensiuni, va urma o lungă coborâre, care va duce plutonul pe lângă Castel Gandolfo, reşedinţa de vară a Papilor, acolo unde, în 1948, Papa Pius al Xll-lea a aprins candela pe care Gino Bartali şi Fausto Coppi, alături de alţi ciclişti, au dus-o la Madonna del Ghisallo.
Finalul va coincide cu o porţiune a traseului folosit pentru contratimpul individual din Giro 2009, câştigat de lituanianul Ignatas Konovalovas. Asta înseamnă că rutierii vor trece pe lângă Colosseum şi peste o altă porţiune de piatră cubică (în lungime de 1,6 kilometri), nu la fel de dificilă precum Drumul Appian, dar care poate crea probleme, în cazul în care va ploua. Pe 3 martie vom afla dacă Roma Maxima va avea succesul lui Montepaschi Strade Bianche, însă logica spune că organizatorii nu au cum să greşească, în condiţiile în care cele două curse, urmate de Tirreno-Adriatico, reprezintă pregătirea ideală pentru Milano-San Remo, Turul Flandrei şi Paris-Roubaix.
