Cafe Roubaix

Despre ciclismul de azi şi cel de altădată

Se destramă World Tour?

Liga Privată de Ciclism părea să fi fost doar un foc de paie în toamna anului trecut, după ce ASO şi RCS Sport, companiile care organizează cele mai importante curse din calendar, au declinat oferta venită din partea Băncii Rotschild, de a rupe colaborarea pe care o au cu Uniunea Ciclistă Internaţională. Totuşi, cei care doresc noua structură nu au cedat şi au de gând să îşi pună planul în aplicare începând cu 2014.

Potrivit celor mai recente informaţii, opt echipe, între care RadioShack-Nissan şi Garmin-Barracuda, şi-au dat acordul pentru a face parte din Liga Privată care va conţine zece curse de câte patru etape, ce se vor desfăşura în Europa, Asia, Statele Unite, America de Sud şi Australia. O cursă va avea un profil pentru toată lumea: o rundă de contratimp, una pentru sprinteri, una în căţărare şi una valonată, propice evadărilor.

Cei aflaţi în spatele Ligii Private nu mai doresc să reprezinte o ameninţare pentru UCI; din contră, aceştia doresc să obţină o aprobare din partea forului din Elveţia, astfel încât să lanseze Liga Privată în 2014. Pentru a le creşte şansele de a primi undă verde, Jonathan Price şi Thomas Kurth (despre care Bloomberg a scris că se vor ocupa de managementul organizaţiei) au oferit asigurări că cele zece curse nu se vor suprapune peste Marile Tururi şi alte opt curse importante, fără a le nominaliza pe acestea.

Ce ar mai presupune Liga Privată de Ciclism:

– un fond de urgenţă, de unde echipele să poate lua oricând bani, în cazul în care vor rămâne fără un sponsor, totul pentru a se evita dispariţia unor grupări, aşa cum s-a întâmplat cu HTC-Highroad şi Geox 

– un sistem asemănător cu cel din NBA şi NFL, în care echipele să devină francize 

– fanii să plătească pentru a urmări cursele de la faţa locului

– 64% din banii strânşi din drepturile de televizare şi bilete vor fi împărţiţi între grupările de ciclism, scopul fiind ca astfel să se acopere o parte semnificativă din buget

Pe de altă parte, dacă Marile Tururi, clasicele “Monument” şi alte câteva curse importante nu vor avea de suferit, rămâne de văzut ce se va întâmpla cu alte întreceri, precum Turul Ţării Bascilor, Turul Romandiei, Clasica San Sebastian sau Paris-Tours. Sunt doar câteva exemple ale unor întreceri ce ar avea de suferit de pe urma curselor din Liga Privată, deoarece dacă acestea se vor suprapune, rutierii mari aflaţi la echipele înscrise în noua structură nu vor mai participa în celelalte competiţii.

În plus, acestea nu se vor putea ridica la nivelul financiar al Ligii Private de Ciclism, criteriu ce va deveni din ce în ce mai important. Curse cu tradiţie, care se desfăşoară de zeci de ani, îşi vor vedea existenţa ameninţată, în favoarea unor competiţii artificiale, susţinute doar din dorinţa câtorva oameni de a se îmbogăţi. În acest caz, ciclismul, aşa cum îl ştim acum, se va schimba radical, pentru totdeauna.

Single Post Navigation

Lasă un comentariu